• Global Liman, “Global Run” Koşusunu Kotor’a Taşıdı 07 Eylül 2015

  Dünyanın lider kruvaziyer limanı işletmecisi Global Liman İşletmeleri, son iki yıldır Bodrum’da gerçekleştirdiği Global Run’ı uluslarararası arenaya taşıyor. 6 Eylül 2015'te Kotor'da ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Global Adria Yarı Maratonu & 10K yarışı, farklı ülkelerden gelen sporculara, spor ve seyahati bir arada sunan heyecan verici bir deneyim sundu. Karadağ, Global Liman İşletmeleri’nin ilk yurtdışı yatırımı olan Port of Adria’ya ev sahipliği yapıyor. Global Run’ın ilk yurtdışı koşusu Global Adria Yarı Maraton’nun Karadağ-Kotor’da gerçekleşmesi, bu açıdan da önem taşıyor.

  Özellikle muhteşem doğası ve parkuru ile benzersiz özelliklere sahip Uluslararası Global Adria Yarı Maratonu & 10K yarışı, Kotor merkezinden başladı ve tarihi şehrin içinde devam etti. Ayrıca şehrin çeşitli bölgelerinde katılımcılar için renkli etkinlikler gerçekleştirildi.

  Katılım ücretinden elde edilen gelir ise, faaliyet gösterdiği bölgelerde sosyal sorumluluk projelerine de destek veren Global Liman İşletmeleri tarafından Karadağ'ın Bar şehrinde yer alan Secondary School of Economics and Hospitality okulunun gelişimi için bağışlanacak.”

 • “EN İYİ CRUISE LİMANI İŞLETMECİLİĞİ ÖDÜLÜ” GLOBAL LİMAN İŞLETMELERİ’NE 07 Eylül 2015

  Deniz Haber Ajansı tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri’nin 5 Eylül Cumartesi günü gerçekleşen ödül töreninde, “En İyi Cruise Liman İşletmeciliği Ödülü”nün sahibi Global Liman İşletmeleri oldu.

  Türk denizcilik sektörünün ’Oscar’ları kabul edilen ve geleneksel hale gelen Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni’nde, 8 dalda 15 ödül ve plaket sahiplerine verildi. En İyi Cruise Limanı İşletmeciliği Ödülü’nün sahibi dünyanın en büyük kruvaziyer liman operatörü olan Global Liman İşletmeleri oldu.

  Türk ve dünya denizcilik sektöründen birçok davetlinin katıldığı törende Global Liman İşletmeleri, ödülünü İspanya Dışişleri Bakanlığı Ulaştırma Ataşesi ve IMSO Kurucu Başkanı Esteban Pacha-Vicente’den aldı.

 • Valetta (Malta) Yolcu Limanı Hisselerinin Devralınması 01 Eylül 2015

  Şirketimizin 100% iştiraki olan Global Liman İşletmeleri A.Ş. (“GLİ”) , Malta’da kruvaziyer limanı ile liman sahası içinde yer alan ofis ve perakende alanlarını işleten Valletta Cruise Port Plc (“VCP” veya “Şirket”)’nin hisselerinin yüzde 30.79’unun satın alınmasıyla ilgili olarak bugün (1 Eylül 2015) bağlayıcı bir hisse alım satım sözleşmesi (“Hisse Alım Satım Sözleşmesi”) imzaladığını şirketimize bildirmiştir. Hisse devir işleminin sonuçlanması, gerekli yasal ve idari izinlerin tamamlanması ve aynı zamanda Şirket’in diğer ortaklarının ön alım haklarını kullanmamaları önşartlarına bağlıdır. Hisse devir bedeli varılan anlaşma gereği ilgili önşartların tamamlanması sonrası açıklanacaktır.

  VCP, 2002 yılında, Malta Devleti’nin açtığı uluslararası ihaleyi kazanarak, Malta’nın Valletta kentinde bulunan Valletta Kruvaziyer Limanı ile bitişikte yer alan  48,000 m2’lik alana sahip bina ve arazilerin kullanım hakkını 65 yıllık bir imtiyaz sözleşmesiyle devralmış olup yolcu limanı işletmeciliği ve ticari alan kiralamalarının yanısıra sermayesinin %90’ına sahip olduğu Travel Shopping Ltd. vasıtasıyla gümrüklü ve gümrüksüz satış mağazası işletmeciliği de yapmaktadır. 2015 yılında 650,000 kruvaziyer yolcusuna hizmet vermeyi öngören VCP uzun vadede gerek toplam yolcu sayısını gerekse halen %20 seviyesinde olan home-porting (yolcu değişim limanı) yolcu oranını yükseltmeyi hedeflemektedir. 

 • GLOBAL YATIRIM HOLDİNG KONSOLİDE GELİRDE %48 VE FAVÖK'TE %88 ARTIŞ İLE FAALİYET GÖSTERDİĞİ TÜM SEKTÖRLERDE GÜÇLÜ BÜYÜME GÖSTERDİ 18 Ağustos 2015

  Global Yatırım Holding (GYH ya da Grup), 2015 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre %48'lik bir artışla 234,1mnTL net konsolide gelir ve %88 büyümeyle 77,5mnTL konsolide operasyonel FAVÖK açıkladı.

  GYH, 2015 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine göre %48 artarak, 158,5mnTL'den 234,1mnTL'ye yükseldiği belirtildi. 2014 yılının ilk yarısında, Grup'un faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde büyüme gerçekleştiği vurgulanırken, konsolide ciroya ağırlıklı olarak Liman ve Enerji bölümlerinin gelirlerinin katkı sağladığı ifade edildi.

  GYH'nin, 2015 birinci çeyrek sonunda Amortisman, Faiz ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) tutarının, bir önceki yıla oranla %88 oranında artarak 77,5mnTL olarak gerçekleştiği belirtildi. 2014 yılının aynı döneminde bu tutarın 41,3mnTL olduğu kaydedildi. Esasen bir masraf merkezi olan Holding solo seviyesinde ise, hazine hisselerinin satışının da etkisiyle, 2015 yılının ilk yarısında 5.8mnTL tutarında pozitif FAVÖK elde edildiğinin altı çizildi.

  Grup'un faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmeciliğine ait gelirlerin 2015 yılının ilk altı ayında, 2014 yılıyla karşılaştırıldığında %41 oranında bir artış göstererek 120,6mnTL'ye ulaştığı açıklandı. Bu artışta, mevsimsellik nedeniyle ilk altı ay nispeten düşük seviyede gerçekleşmesine rağmen, kruvaziyer liman faaliyetlerinin önemli ölçüde katkısı olduğu belirtildi. Ayrıca, gelirlerin, daha zayıf bir TL kuru ve bazı tarife artışlarından da pozitif olarak etkilendiği ifade edildi.

  2014 yılının aynı dönemine göre gelirleri %61 büyüme gösteren Enerji Bölümünün 2015 yılının ilk yarısında en yüksek büyüme gösteren iş kolu olduğu ifade edildi. Bölüm gelirlerinin, ağırlıklı olarak sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) satışları, madencilik operasyonları ve enerji verimliliği hizmetlerinden oluştuğu açıklanırken, 2015'in ilk altı ayında CNG satış hacmini geçen senenin aynı dönemine kıyasla %60 arttırarak 56,5mn m3'e yükselten Naturelgaz şirketinin en büyük katkıyı sağladığı belirtildi. CNG satışlarında gerçekleştirilen büyümenin, geçen sene aynı dönemde yapılan satışların bu sene mevsimsellik etkisiyle yılın üçüncü çeyreğine kaymış olmasına rağmen elde edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Enerji Bölümünün operasyonel FAVÖK'ünün 2014'ün ilk yarısında elde edilen 9,9mnTL'ye kıyasla bu sene 12,6mnTL olarak gerçekleştiği belirtildi.

  Grup 2015 yılının ilk yarısında, 2014'ün aynı döneminde açıklanan 33,1mnTL net zararla karşılaştırıldığında, 51,6mnTL tutarında net zarar kaydettiğini açıkladı. Bu değişiklikte 65mnTL tutarındaki (2014'te 42,6mnTL tutarında) nakit olmayan amortisman giderleri ile 24,7mnTL tutarındaki (2014'te 0,1mnTL tutarında) kur farklarının belirleyici olduğu ifade edildi. Grubun özellikle liman ve maden operasyonlarının daha zayıf seyreden TL kurlarından yararlanarak gelirler ve nakit yaratma kapasitelerini arttırdıklarına dikkat çekildi. Diğer taraftan, Holding seviyesindeki yabancı para cinsinden uzun vadeli finansal borçların ise, özellikle 2015'in son çeyreğinde nakit olmayan döviz değerleme zararlarına sebep olduğu açıklandı.

  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, Grup portföyündeki mevcut varlıkların performansından son derece memnun olduklarının altını çizerek, Şirketin esas olarak kruvaziyer liman işletmeciliği, madencilik ve yenilenebilir enerji üretimi alanlarında yeni satın almalar ve yatırımlarla agresif büyüme politikasına devam edeceğini belirtti. Eser, ayrıca bir yatırım holding şirketi olarak, şirketin finansallarının zaman içerisinde oluşturulan net varlık değerlerine odaklanılarak yorumlanmasının daha doğru sonuçlar vereceğini ifade etti.

  Yılın ilk altı ayındaki gelişmeleri yorumlayan Eser, Yönetim Kurulunun, Şirketin kendi sermayesinde sahip olduğu mevcut çıkarılmış sermayesinin %5,24'üne tekabül eden payı iptal etme kararı aldığını belirtti. Kararın genel kurulda onaylanmasının ardından, sermaye azaltımının fiilen gerçekleştirildiği tarihte hisse fiyatının BIST tarafından azalan pay adedini yansıtacak şekilde arttırılacağını ve bu doğrultuda, sermaye azaltımı kararının, bugünkü piyasa değeri gözönüne alınarak yapılan hesaplamaya göre Şirket hissedarlarına temettü politikaları doğrultusunda yaklaşık %5,5 temettü getirisine eşdeğer bir geri dönüşü ifade ettiğini sözlerine ekledi.

 • Uluslararası Emlak Ödülleri Sonuçları 24 Temmuz 2015

  GLOBAL YATIRIM HOLDING VAN AVM PROJESİ İLE

  DÜNYACA TANINAN AVRUPA MİMARİ VE GELİŞİM ÖDÜLLERİNİ KAZANDI.

  Bugün açıklanan 2015-1016 Uluslararası Emlak Ödülleri (International Property Awards) sonuçlarına göre Global Yatırım Holding, Van Alışveriş Merkezi projesi ile iki ayrı kategoride ulusal ödül kazananların arasında olmaktan gurur duyuyor.

  Global Yatırım Holding, bu ödülleri bölgenin birçok başarılı mimar ve geliştiricileri ile yarışarak kazanmayı başardı. Kazanılmış olan ödülün 5 yıldız veya en tavsiye edilen proje olarak kesinleşmesi ve duyurusu Londra’daki Grosvenor House Hotel’de yapılacak olan gala yemeğinde açıklanacak.

  Global Yatırım Holding, en yüksek sonucu aldığı takdirde bu sene sonuna doğru yapılacak yarışmada Avrupa’yı temsil etme hakkını kazanacak. Şirket, eğer mimari veya geliştirme kategorilerinde en yüksek puanı almayı başarırsa diğer bölgelerle yarışarak Dünya’nın En İyi Geliştiricisi ve/veya Dünya’nın En İyi Mimarı ödüllerini alma yolunda ilerleyecek.

  Katılımcıların çok sıkı kriterlerden geçirildiği bu yarışmada kazanılan her iki ödül de Global Yatırım Holding için büyük başarı. Jüri başkanlığının Lordlar Kamarasından Lord Caithness ve Lord Best tarafından yürütüldüğü yarışma jürisinde tüm dünyadan 70 adet farklı eksper bulunuyor.

  International Property Award Başkanı Stuart Shield, konuşmasında “Bir kez daha Avrupa geliştirici ve mimarları şaşırtıcı projelerle bu yarışmada öne çıktılar” diyerek projelerin estetik olarak çok güzel, fonksiyonel, son teknoloji ile donanımlı ve çevreye uyumlu projeler olarak nitelendirdi.    

  Van AVM’nin gösterdiği bu başarı ile ilgili Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel yaptığı açıklamada "Van AVM projemiz ile yenilikçi ve alanında öne çıkan projelerin değerlendirildiği Uluslararası Emlak Ödülleri' den iki ödül birden kazanmak bizim için çok gurur verici. Van halkına, uluslararası arenada kendini kanıtlamış bir proje ile ilk alışveriş merkezini kazandıracak olmanın sevincini yaşıyoruz. Hem mimari hem de proje geliştirme konularında ödül almış olan bu yatırımımızın bölgedeki diğer yatırımlara da referans olmasını ve bölge ekonomisine katkı sağlamasını diliyorum" dedi.

 • GYH 2015 Ç1 Finansal Sonuçlar Telekonferansı 12 Mayıs 2015

  2015 1. Çeyrek Finansal Sonuçlarıyla ilgili Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Mehmet Kutman'ın katılımıyla 14 Mayıs 2015 tarihinde saat 16.30´ta, 2015 1. Çeyrek finansal sonuçları ve Grubumuzdaki son gelişmelerle ilgili bir telekonferans düzenlenecektir.

  Telekonferans İngilizce yapılacaktır; telekonferansın sesli kaydı ve İngilizce ve Türkçe notlarına internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Aşağıdaki telefon numaralardan konferansa katılabilirsiniz.

  Direk DDI(s) Katılımcı bağlantısı (Pin +kodu gerekmemektedir):
   
  Turkiye-        +90   216 217 1202
  ABD -           (+1) 8669075925
  BAE-            +44 2033679453
  Fransa-         0170770942
  İtalya -          +39 0236048091
  Germany -    + 49 30221510064
   
  ITFS List (Katılımcı pin kodu sadece ITFS içindir - 342618#)
   
  Avusturya -    +43 19282201
  Hong Kong - +852 58081220
  Hollanda -      + 31 107138194
  Portekiz -       +351 308801485
  BEA-               800035702760
  Singapur -      +65 31580365
  İsviçre -         +46   850334664
  İspanya-         +34   914142021

  Aşağıdaki linkten ya da Yatırımcı İlişkileri web sitemizden 2015 1. Çeyrek Finansal Sonuçlar Sunumunu inceleyebilirsiniz:

  GYH 2015 1. Çeyrek Finansal Sonuçlar Sunumu

  Yatırımcı İlişkileri ile This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden iletişim sağlayabilirsiniz.

   

 • Global Yatırım Holding Ç1 2015 Konsolide Net Gelirini 84,5mnTL Olarak Açıkladı 12 Mayıs 2015

  Global Yatırım Holding Ç1 2015 Konsolide Net Gelirini 84,5mnTL   Olarak Açıkladı

  Global Yatırım Holding (GYH ya da Grup), 2015 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre %27'lik bir artışla 84,5mnTL net konsolide gelir açıkladı.

  GYH, 2014 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı.  Yapılan açıklamada konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine göre %27 artarak, 66,5mnTL'den 84,5mnTL'ye yükseldiği belirtildi.  2014 yılının ilk çeyreğinde, Grup'un faaliyet gösterdiği ana sektörlerde büyüme gerçekleştiği vurgulanırken, konsolide ciroya ağırlıklı olarak Liman, Enerji ve Finans bölümlerinin gelirlerinin katkı sağladığı ifade edildi.

  Ayrıca, GYH, 2015 birinci çeyrek sonunda Amortisman, Faiz ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) tutarının, bir önceki yıla oranla %108 oranında artarak 22,8mnTL olarak gerçekleştiği belirtildi.  2014 yılının aynı döneminde bu tutarın 11,0mnTL olduğu kaydedildi.

  Grup'un faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait gelirlerin 2015 yılının ilk üç ayında, 2014 yılıyla karşılaştırıldığında %17 oranında bir artış göstererek 42,5mnTL'ye ulaştığı açıklandı. Bu artışta Grup'un portföyüne 2014 yılı son çeyreğinde eklenen Barselona Limanı'nın önemli katkısı olduğu belirtildi. Ticari liman faaliyetlerinde elleçlenen yük miktarında geçen senenin aynı dönemine kıyasla bir miktar düşüş gözlense de, TEU başına konteyner elleçleme gelirlerinde elde edilen artış, ve daha zayıf bir TL kurunun etkisiyle ciro ve FAVÖK'de yükselme sağlandığı ifade edildi.  Liman bölümünün FAVÖK tutarının 2015 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılla karşılaştırıldığında 15,8mnTL'den 19,7mnTL'ye yükseldiği belirtildi.  Grup'un portföyüne yeni eklenen Bar Limanı ve Barselona Limanı'nın ise, konsolide FAVÖK'e sırasıyla 1,2mnTL ve 0,5mnTL katkıda bulunduğu açıklandı.

  2014 yılının aynı dönemine göre gelirleri %49 büyüme gösteren Enerji Bölümünün  2015 yılının ilk çeyreğinde en yüksek büyüme gösteren iş kolu olduğu ifade edildi.  Bölüm gelirlerinin, ağırlıklı olarak sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) satışları ve madencilik operasyonlarından oluştuğu açıklanırken, 2015'in ilk üç ayında CNG satış hacmini  geçen senenin aynı dönemine kıyasla %55 arttırarak 19,6mn m3'e yükselten Naturelgaz şirketinin en büyük katkıyı sağladığı belirtildi. Bölümün operasyonel FAVÖK'ü 2014'ün ilk çeyreğinde 2,1mnTL iken, bu sene 2,9mnTL FAVÖK kaydettiğinin altı çizildi.

  Grup 2015 yılının ilk çeyreğinde, 2014'ün aynı döneminde açıklanan 26,6mnTL net zararla karşılaştırıldığında, 28,6mnTL tutarında net zarar kaydettiğini açıkladı. Nakit bazlı konsolide FAVÖK'te geçen senenin aynı dönemine kıyasla 11.8mnTL artış kaydedilmekle birlikte, ağırlıklı olarak iştirak alımlarından kaynaklanan ve nakit olmayan 33mnTL tutarında amortisman ve itfa giderlerinin bu zararın ana sebebi olduğu belirtildi.

  Global Liman'ın halka arz sürecini yorumlayan GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, Global Liman'ın, borçlanma piyasalarındaki imkanlarını da gözönüne alarak, inorganik büyümesinin başarılı şekilde devamının sadece sermaye katkısına bağlı olmadığını düşündüklerini belirterek, stratejik yatırımcılar ve/veya özel sermaye fonları ile işbirliğini değerlendirmeyi planladıklarını ifade etti.

  Kerem Eser, ilk çeyrekte Enerji bölümünde de kayda değer gelişmeler yaşandığının altını çizdi. Naturelgaz'ın satış hacmindeki %55.6'lik büyümenin yanısıra, enerji verimliliğine yönelik faaliyet gösteren Tres Enerji, ve feldispat maden şirketi Straton'un ilk çeyrekte konsolide rakamlara pozitif katkıda bulunduğunu ve devam eden yatırımların etkisiyle yılın kalanında her iki şirkette de önemli miktarda hacim gelişmesi beklediklerini vurguladı.

  Aşağıdaki linkten ya da Yatırımcı İlişkileri web sitemizden Finansal Sonuçlar Sunumunu inceleyebilirsiniz:

  GYH Ç1 2015 Finansal Sonuçlar Sunumu

  www.globalyatirim.com.tr

  Bülten Detaylı Bilgi İçin

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  GYH Hakkında

  Ekim 2004 tarihinde bir holding şirketi olarak yeniden yapılanan Global Yatırım Holding A.Ş.(www.globalyatirim.com.tr); altyapı, gayrimenkul, enerji ve finansal servisler olmak üzere birçok faaliyet alanında yatırım yapmaktadır. Borsa İstanbul'da işlem gören Global Yatırım Holding A.Ş. (GLYHO.IS), finans alanındaki deneyimlerini endüstriyel iş olanaklarında en verimli şekilde değerlendirmektedir.

 • Global Liman İşletmeleri A.Ş. Borsa İstanbul'da Kote Olacak Hisselerinin Halka Arz Gösterge Fiyat Aralığını Açıkladı 23 Nisan 2015

  Lütfen aşağıda belirtilen ülkelerin herhangi birinden bağlanmakta olmadığınızı teyit edin;

  Amerika Birleşik Devletleri (Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Kolombiya Bölgesi’nin, hakimiyet kurduğu bölgeler ve ülkeler de dahil, herhangi bir eyaleti) Avustralya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Japonya, Güney Afrika.

 • Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin hisselerinin halka arzına ilişkin gelişmeler hakkında açıklama 23 Nisan 2015

  13.03.2015 tarihli özel durum açıklamamız kapsamında Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin paylarının halka arzına yönelik olarak SPK başta olmak üzere resmi kurum onay süreçlerinin devam etmekte olduğunu, 22.04.2015'te yerel yatırım bankaları ve aracı kurumlar ile Aracılık ve Konsorsiyum Sözleşmesi'nin imzalandığını, İzahname'nin en güncel halinin www.globalports.com.tr adresinde yayınlanmakta olduğunu, 23.04.2015'te yurtdışı kurumsal yatırımcılarla tanıtım toplantılarının (roadshow) başlayacağını, SPK mevzuatı uyarınca halka arz fiyat aralığının 19,60 TL - 23,50 TL olarak belirlendiğini bildirmek isteriz.

  Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir.

  Açıklama hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız:

  http://www.globalports.com.tr/tr/basin-odasi/haberler.aspx

 • European Bank of Reconstruction and Development, Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin bir kısmını satın almayı değerlendiriyor 23 Nisan 2015

  The European Bank for Reconstruction and Development ("EBRD"), bağlı ortaklığımız Global İşletmeleri A.Ş.'nin ("Global Liman") halka arzında, halka arz fiyatı üzerinden, belirli bir oranda pay almayı değerlendirmektedir. Bu kapsamda Şirketimiz, EBRD ve Global Liman arasında imzalanacak bir Çerçeve Sözleşme ile Global Liman'ın kurumsal yönetim uygulamalarının, en iyi örneklerden birisi olması da hedeflenmektedir.

 • Global Liman İşletmeleri Riga Yolcu Terminali için İlk Adımı Attı 08 Nisan 2015

  Üçü Türkiye'de olmak üzere toplam sekiz önemli ticari ve kruvaziyer limanın işletmesini bünyesinde bulunduran Global Liman İşletmeleri (GLİ), Letonya Riga'da kurulu Riga Passenger Terminal LLC'nin kruvaziyer ve feribot yolcu hizmetleri operasyonlarının satın alınmasıyla ilgili olarak bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı.
  İmzalanan bağlayıcı olmayan niyet mektubu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Global Liman İşletmeleri CEO'su Saygın Narin, kruvaziyer liman operayonlarındaki büyüme stratejilerinin, başta Akdeniz olmak üzere stratejik konumdaki tüm limanların portföye eklenmesi olduğunu ifade etti. Narin açıklamasında, Baltık Devletleri içinde en büyük şehir olan Riga'nın tarihsel merkezinin UNESCO Kültür Mirası'na kabul edildiğini, kültürel ve mimari özellikleriyle kruvaziyer turizminin ilgi odaklarından biri olduğunu belirterek, 2014 yılında 67.000 kruvaziyer yolcusunu ağırlayan ve ayrıca 560.000 feribot yolcusuna hizmet veren Riga Yolcu Terminali'nin, Global Liman'ın portföyüne katılması durumunda, şirketin etkin pazarlama platformu sayesinde yolcu sayısını kısa sürede artırabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

 • Global Menkul Değerler, Eczacıbaşı Menkul Değerler'i Satın Alıyor 25 Şubat 2015

  Temelleri 1990 yılında atılan Global Menkul Değerler, Türkiye'de sermaye piyasasında pek çok ilke imza atmış bir aracı kurumdur. Global Menkul Değerler, son olarak Türkiye'de 2 numaralı faaliyet belgesine sahip, en eski aracı kurumlardan biri olan Eczacıbaşı Menkul Değerler'i satın almak üzere harekete geçti.

  24 Şubat'ta, KAP'a yapılan açıklama uyarınca, Global Menkul Değerler, Eczacıbaşı Menkul Değerler hisselerinin tamamını satın almak için bugün itibarıyla sözleşme imzaladı. Eczacıbaşı Yatırım Menkul Değerler hisselerinin tamamı için imzalanan anlaşma, Sermaye Piyasası Kurulu ve Rekabet Kurulu'nun izinlerinin ardından tamamlanmış olacak.

  Hisse devir bedeli, hisse devrinin tamamlandığı tarih itibariyle hazırlanacak finansal tablo baz alınarak hesaplanacak ve kamuoyuna ayrıca duyurulacak.

  Global Menkul Değerler, Eczacıbaşı Menkul Değerler'i satın almasının sonrasında sektördeki en büyük bağımsız aracı kurum olacak. İki önemli aracı kurumun birleşmesi, sektörde büyük bir sinerji yaratacak.

  GLOBAL MENKUL DEĞERLER

  Türkiye'nin sektöründe öncü, lider ve güvenilir aracı kurumu olma vizyonu ile kurgulanan GMD, tüm müşterilerine sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi ile yüksek kalitede hizmet vermek üzerine yapılandırılmıştır.Kuruluşundan bu yana birçok başarıya imza atan Global Menkul Değerler, 40'a yakın uluslararası ödül almıştır. 2010 Yılında, "İMKB'nin Kuruluşundan Bugüne Kadar Hisse Senetleri Piyasası'nda En Fazla İşlem Hacmi Yapan Banka Dışı Aracı Kurum" ödülünü kazanmıştır.Yaklaşık 80 kurumun halka arzının gerçekleşmesine aracılık eden GMD, Türk Sermaye Piyasası'na 5 milyar dolara yakın plasman sağlamıştır.

 • Global Menkul Değerler'den Parıltı Derneği Yararına Fotoğraf Sergisi 19 Şubat 2015

  Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından Global Menkul Değerler, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği yararına Uğur Soyata’nın fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı. Global Yatırım Holding’in Karaköy’deki Genel Müdürlük binasının fuayesinde açılan sergi, 13 Mart 2015 tarihine kadar görülebilir.

  Fotoğrafçı Uğur Soyata, sadece 10 adet gibi sınırlı sayıda çoğaltılacak, İstanbul temalı, 20 farklı fotoğrafını Parıltı Derneği’ne bağışladı. Bu fotoğraflardan oluşan sergiye Global Menkul Değerler de ev sahipliği yapıyor. GMD’nin dernek ve bağışçılarını buluşturduğu sergi, üç hafta süreyle açık kalacak. Sergi bitiminde, fotoğraflar bağışçılara dernek tarafından hediye edilecek.

  Uğur Soyata Fotoğraf Sergisi, GMD’nin 19 Şubat’ta düzenlediği ve iş dünyasının temsilcilerinin katıldığı bir kokteyl ile açıldı.

  Global Menkul Değerler, farklı projeler geliştirerek Parıltı Derneği’ne destek oluyor.

  Parıltı Derneği ile ilgili daha detaylı bilgiye, http://www.parilti.org.tr adresinden ulaşılabilir.

 • Bağlı Ortaklığımız Global Liman’ın Halka Arzında Görev Alacak Banka ve Hukuk Bürolarının Belirlenmesi 18 Şubat 2015

  Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Global Liman İşletmeleri Anonim Şirketi'nin ("Global Liman"), Şirket paylarının halka arz edilmesi amacıyla, Global Koordinatörler ve Uluslararası Bankalar (Joint Global Coordinators and Joint International Bookrunners) olarak Bank of America Merrill Lynch (BofAML) ve Citigroup Global Markets Limited (Citi) liderliğinde, Yerel Yatırım Bankaları (Domestic Bookrunners) olarak Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Eş Yöneticiler olarak Renaissance Capital Ltd. ve ÜNLÜ & Co'dan oluşan konsorsiyumun; konsorsiyumun hukuk danışmanı olarak Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP ile Paksoy Ortak Avukat Bürosunun; ve Global Liman'ın hukuk danışmanı olarak Baker McKenzie LLP'nin atandığını Şirketimize bildirmiştir.

  Bu halka arzda ÜNLÜ & Co Şirketimize danışman olarak hizmet verecektir.

 • Goldman Sachs International ile Münhasırlık Sözleşmesi imzalanması 03 Şubat 2015

  Şirketimiz, kendi sermayesinde sahip olduğu %18 oranındaki "GLYHO" şirket hisselerinin %0'a inmesi amacıyla, bu hisselerin Goldman Sachs International'a ("Goldman Sachs") satışını müzakere etmek üzere Goldman Sachs ile bir Münhasırlık Sözleşmesi imzalamıştır.

  Bu işlemin yanısıra Goldman Sachs'ın, Şirketimize 5 yıl vadeli 100.000.000,-Amerikan Doları tutarında kredi vermesi de değerlendirilmektedir.

  Münhasırlık Sözleşmesi dışında taraflar arasında henüz bağlayıcı sözleşmeler imzalanmış değildir. Mutad olduğu üzere her iki işlem de hukuki inceleme sürecinin olumlu sonuçlanması, nihai sözleşmeler üzerinde mutabakata varılması, Şirketimiz ve Goldman Sachs tarafında gerekli onay süreçlerinin tamamlanması ve piyasa koşullarında olumsuz bir gelişmenin olmamasına bağlıdır.

  Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir.

   

 • Dubrovnik Gruz Limanı İhalesi 02 Şubat 2015

  Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Global Liman İşletmeleri A.Ş. ("Global Liman"), Fransa'da yerleşik BOUYGUES BATIMENT INTERNATIONAL ("BBI") ile ortak olarak kurmuş oldukları Dubrovnik International Cruise Port Investment d.o.o. unvanlı şirketin, "Dubrovnik Gruz Limanı'ndaki Deniz Arazisi Üzerindeki Kamu Yararının Ekonomik Olarak Kullanılması İhalesi"ndeki ("İhale") ön-eleme prosedürüne başvuruda bulunduğunu 18.12.2014 tarihli özel durum açıklamamızla duyurmuştuk.

  Global Liman, Dubrovnik International Cruise Port Investment d.o.o. unvanlı şirketin, bugün itibariyle ön-eleme prosedürünü geçtiğini ve İhale'ye davet edilen tek şirket olduğunu Şirketimiz'e bildirmiştir.

  Dubrovnik International Cruise Port Investment d.o.o., Global Liman'ın % 75 ve BBI'ın % 25 oranında ortaklığıyla kurulmuştur.

  Gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verilmeye devam edecektir.

 • İstanbul'da Toplu Taşıma Araçlarında Naturelgaz CNG'li Yeni Dönem Başlıyor! 07 Ocak 2015

  İstanbul Belediyesi'nin enerji sektöründeki iştiraki olan İstanbul Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Eyüp'te kurulacak CNG istasyon ihalesi sonuçlandı. CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) dolumuyla ilgili ihale oturumunu Global Yatırım Holding iştiraklerinden Naturelgaz A.Ş 5.125.000 TL'lik en yüksek teklifi vererek kazandı.

  Çevre dostu, temiz, güvenli ve ekonomik bir alternatif yakıt türü olarak Dünyada ulaşım araçlarında kullanımı hızla artan CNG, ülkemizde de son yıllarda başta şehir içi toplu taşıma araçları olmak üzere yaygınlaşıyor. İhaleyi kazanan Naturelgaz şirketinden yapılan açıklamada, İstanbul'da CNG ile çalışan 230 adet halk otobüsü olduğu ve İstanbul Enerji tarafından ilki gerçekleştirilen söz konusu ihale neticesinde bu sayının artmasının beklendiği vurgulandı. Kazanılan ihale ile İstanbul'da toplu taşımada yeni bir dönemin başladığı belirtildi.

  Naturelgaz CNG ile değişecek yeni dönemde; İstanbul İETT'ye bağlı halk otobüslerinin, İstanbul Otobüs A.Ş bünyesinde CNG ile çalışan otobüslerin, çöp kamyonlarının, CNG ile çalışan taksilerin ve yeni nesil CNG'li araçları tercih eden İstanbulluların gaz alabilecekleri belirtildi. İstanbul Otobüs A.Ş.'nin Alibeyköy'deki garajının hemen yanına 3,5 dönüm arazi üzerine kurulacak ve ilk etapta yıllık 10 milyon m3 satış hacmine ulaşması beklenen istasyonun 2015'in 6. Ayında devreye alınacağı vurgulandı.

  Temiz enerji, temiz çevre anlayışıyla Naturelgaz tarafından Türkiye'ye tanıtılan ve diğer yakıtlara göre daha ekonomik olan CNG'nin; İstanbul'un merkezinde açılacak istasyonla dünya ülkelerinden sonra Türkiye'de de toplu taşıma ve diğer araçlarda kullanımının artacağı ifade edildi.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr