Actus Portföy Yönetimi

Türkiye’nin önde gelen bağımsız varlık yönetim şirketlerinden biri olan Actus Portföy Yönetimi, ulusal ve uluslararsı tüzel, bireysel ve kurumsal yatırımcılara hem de Türkiye’deki kurumsal yatırımcılara yenilikçi ürün portföyü ile hizmet etmektedir.

Global Yatırım Holding varlık yönetimi faaliyetlerini, 2015 yılında hisselerinin %90,1’ini satın aldığı Actus Portföy Yönetimi şirketi altında birleştirmiştir. Actus’un geri kalan %9,9 hissesi ise, 50 binin üzerinde ortağa ve 1,3 milyar TL tutarında büyük bir varlık hacmine sahip olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı’na aittir.

Actus Portföy’ün yönettiği portföylerin büyüklüğü 2018 Eylül sonu itibarıyla 976,301,422 TL olup banka/aracı kurum/sigorta şirketi iştiraki olmayan en büyük 2. yerli sermayeye sahip portföy yönetim şirketidir.

Actus, sağlık sektöründeki bir kamu-özel sektör ortaklığı projesine yatırım yapan, Türkiye’nin ilk altyapı fonunu kurmuştur. Proje şirketine yatırım yapan fon, sermaye yatırımlarından ve ara finansman niteliğindeki sermaye benzeri krediden oluşmaktadır.

Actus ayrıca, küresel bir oyuncu haline gelmek amacıyla teknoloji şirketlerine yatırım yapan, Türkiye’nin ilk kurumsal girişim sermayesi fonunun da kurucusudur.

Devlete ait bir emeklilik şirketi tarafından kurulan üç emeklilik fonunu yöneten Actus, diğer bağımsız varlık yönetim şirketleri karşısında önemli bir rekabet avantajına sahiptir. Şirket ayrıca Türkiye’nin ilk altyapı girişim sermayesi yatırım fonunun kurucusu olarak rekabet avantajı elde etmiştir.

CENTRICUS İLE VARLIK YÖNETİMİ ALANINDA BÜYÜME HEDEFLENMEKTEDİR

Global Yatırım Holding, Londra merkezli uluslararası yatırım şirketi Centricus ile kurduğu ortaklık sayesinde Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketini oluşturmayı hedeflemektedir. Centricus’la olan ortaklığı GYH’ye, AUM’u kısa vadede artırmak amacıyla bağımsız varlık yönetim şirketlerini satın alma konusunda kolaylık sağlamakta ve uluslararası yatırımcılar için hazine garantili altyapı projelerine yatırım yapan bir altyapı fonunu kurmasına olanak tanımaktadır. Pazar liderliğini hedefleyen GYH, bireysel emeklilik sektöründen de pazar payı almayı amaçlamaktadır. Böylece emeklilik fonlarının yönetim hizmetlerinin devredilmesinden faydalanabilecek ve aynı zamanda emeklilik fonlarını, otomatik katılım sisteminde zorunlu olan alternatif yatırım fonlarıyla destekleyebilecektir. GYH, Centricus ile birlikte büyüklüğü 1 milyar ABD dolarına ulaşabilecek bir altyapı fonunu Türkiye’de kurmayı planlamaktadır. Global Yatırım Holding emeklilik sistemindeki devlet katkısından faydalanarak AUM’u 6 milyar TL’ye (altyapı fonu hariç olarak) çıkarmayı hedeflemektedir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr