Pera GYO

Pera GYO’nun tamamlanmış ve yapımı süren projelerden oluşan yatırım portföyünde ticari projeler, karma kullanım amaçlı ticari projeler ve konut inşaatı projeleri ile üst düzey yazlık rezidans ve otel inşaatı projeleri bulunmaktadır.

Pera GYO, turizm ve gayrimenkul sektörlerinde uzun yıllara dayalı bir deneyime sahip, özellikli ve profesyonel bir ekip tarafından yönetilmektedir. Mevcut şirket portföyünü izleyen bu ekip, aynı zamanda yatırım büyüklüğüne ilişkin kısıtlamalar olmaksızın yeni iş geliştirme fırsatlarını da yakından izlemektedir. Grubun deneyimi ve bilgi birikimi yönetime yerel ve uluslararası düzeyde stratejik ortaklıklar kurma ve yeni iş geliştirme fırsatlarını değerlendirme olanağı sağlamaktadır.

Pera GYO’nun tamamlanmış ve yapımı süren projelerden oluşan yatırım portföyünde ticari projeler, karma kullanım amaçlı ticari projeler ve konut inşaatı projeleri ile üst düzey yazlık rezidans ve otel inşaatı projeleri bulunmaktadır. Grup gayrimenkul yatırımlarını uzun vadeli bir yaklaşımla gerçekleştirmektedir, hem yeni yatırımlarla hem de tamamlanmış projelerin devralınmasıyla ilgilenmektedir. Pera GYO, Borsa İstanbul’da işlem gören bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır ve gayrimenkul gelişimi alanında özellikle ticari projelerle ilgilenmektedir.

Pera GYO, faaliyetlerini, SPK’nın titizlikle belirlemiş olduğu kurumsal yönetim mevzuatı çerçevesinde sürdürmektedir. Kurumsal ve bireysel yatırımcılara cazip gayrimenkul yatırımı olanakları sunan Pera GYO, diğer gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi kurumlar vergisi muafiyeti de dahil olmak üzere çeşitli teşviklerden yararlanmaktadır.

Tarihi Vakıfhan No. 6 binası, Denizli Sümerpark AVM ve konut projeleri, Pera GYO’nun tek başına yürüttüğü projelerdir.

Vakıf Han No.6

Vakıfhan No. 6, Haliç kıyısındaki hızla gelişmekte olan Karaköy semtinde yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca aktif bir iş merkezi olan Karaköy, günümüzde çok sayıda gayrimenkul geliştirme projesine ev sahipliği yapan önemli bir ticaret merkezidir. Tarihi Vakıfhan No.6 binası, gelen yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin en yoğun ikinci kruvaziyer limanı olan Salıpazarı Limanı’na bakmaktadır. Kapsamlı bir kentsel yenileme projesi olan Salıpazarı Liman projesi, yenilenen kruvaziyer limanının yanı sıra turizm ve eğlence tesisleri de içermektedir.

Denizli Sümerpark Çok Bileşenli Gayrimenkul Geliştirme Projesi

Türkiye’nin güneybatısında, Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli, hızla gelişen bir sanayi şehridir. Ayrıca, güçlü ekonomisi ve 1 milyonu aşan nüfusuyla (2016) bölgede İzmir’den sonra ikinci büyük şehirdir. Son yıllarda önemli bir ihracat ve sanayi merkezi haline gelen Denizli, Türkiye’nin tekstil sektöründe önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, zengin tarihi ve kültürel değerleriyle önde gelen bir turizm merkezidir. Pamukkale’nin termal su kaynakları ile Hierapolis, Laodikeia ve Tripolis gibi antik kentler de Denizli civarında bulunmaktadır. Denizli’nin hızla büyüyen sağlık ve SPA sektörü sayesinde yerel turizm önemli bir gelişme kaydetmektedir.

Mülkiyet hakkı Gruba ait toplam 98.400 m2 alan üzerine kurulu Denizli Sümerpark projesi, İzmir-Denizli karayolu üzerinde elverişli bir konuma sahiptir. Karma kullanım amaçlı proje, bir alışveriş merkezi, 608 adet konut, bir özel okul, SkyCity ofis kuleleri ve bir hastaneden oluşmaktadır.

Bu proje, bölgenin en büyük ve en popüler sosyal merkezidir. Projenin amiral gemisi konumunda olan ve 34.500 m2 brüt kiralanabilir alanı bulunan Sümerpark Alışveriş Merkezi, Mart 2011’de hizmete açılmıştır. AVM, 2017 yılında ayda ortalama 3,6 milyon ziyaretçi ağırlamıştır. Alışveriş merkezinin ana kiracıları olan Migros, Bimeks ve Tekzen gibi tanınmış markalar 25 yıla varan uzun vadeli kira sözleşmeleri imzalamıştır. Halen %81 doluluk oranına sahip olan alışveriş merkezinin kiracıları arasında popüler giyim mağazaları, yemek katında ise kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır.

Sümerpark Evleri konut projesinin ilk etabını oluşturan 231 dairelik üç apartmanın inşaatı 2011 yılında başlamış ve 2015’in ilk çeyreğinde tamamlanmıştır. Tüm daireler sahiplerine teslim edilmiştir.

Karma kullanım amaçlı projenin bir parçası olarak geliştirilen SkyCity ofis kompleksi, 35.843 m2’lik bir inşaat alanını kaplamaktadır. Projenin inşaatına 2015 yılının başında başlanmıştır. 13.500 m2 brüt satılabilir alan ve 140 ofis biriminden oluşan projenin ilk etabı Haziran 2017’de tamamlanmıştır. 2017 yıl sonu itibarıyla projenin %49’u satılmıştır.

Final Okulları’nın 18’inci şubesi, Sümerpark projesinin kiracılarından biridir. Toplam 11.200 m2 alanı kaplayan okul binasının inşaatı Ağustos 2014’te tamamlanmıştır. Final Okulları’yla imzalanan 15 yıllık kira sözleşmesi kapsamında okul 2014 yılı sonbaharında hizmete açılmıştır.

Denizli gayrimenkul geliştirme projesi kapsamında, Sümerpark Alışveriş Merkezi ve Sümerpark Evleri konut projesinin bitişiğinde yer alan 10.745 m2’lik arsa üzerine bir de hastane inşa edilecektir. Arsa halihazırda MedicalPark Hastaneler Grubuna kiralanmıştır ve gerekli izinlerin alınması beklenmektedir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr