Yönetim Kurulu Başkanı

Global Yatırım Holding’in kurucu ortakları arasında yer alan Mehmet Kutman, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Şirket düzeyinde iş geliştirme faaliyetlerine aktif biçimde katılan Kutman, Global Yatırım Holding’in bağlı kuruluş ve iştiraklerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak hizmet vermektedir.

Mehmet Kutman aynı zamanda DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) üyesidir.

Kutman, 1989 yılında Şirket’i kurmadan önce, 1989-1990 yılları arasında turizm ve diğer ilgili sektörlerde faaliyet gösteren bir Türk şirketler grubu olan Net Holding A.Ş.’nin üst yönetiminde görev almıştır. Kutman ayrıca, 1984 ile 1989 yılları arasında, North Carolina National Bank, Sexton Roses Inc. ve Philip Bush & Associates’te Başkan Yardımcısı olarak yapmıştır. Mehmet Kutman, Boğaziçi Üniversitesi’nden lisans (onur), Texas Üniversitesi’nden MBA derecelerine sahiptir.

Mehmet Kutman, Gregory M. Kiez ve Mehmet Kutman Vakfı aracılığıyla, Yale Beyin Tümörü araştırma Programı’nda önemli bir rol oynamaktadır. Program, beyin tümörlerinin oluşumu ve gelişimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yapılan çalışmalar ve yeni tedavi metotları geliştirilmesinin yanı sıra dünya çapındaki kanser araştırma aktivitelerini de desteklemektedir.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Global Yatırım Holding’in kurucu ortaklarından biri olan Erol Göker, kuruluşundan bu yana Holding’in Finans Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır. Çeşitli Grup şirketlerinin yönetim kurullarında üstlendiği görevlerin yanı sıra Borsa İstanbul’a bağlı önemli komitelerde üstlendiği görevlerin yanı sıra Göker’in TÜSİAD Üyeliği de bulunmaktadır.

Göker, Global Yatırım Holding’in kurulduğu tarih olan 1990 öncesinde Net Holding A.Ş.’de Sermaye Piyasası Bölüm Başkanı olarak çalışmıştır. Bu görev öncesinde ise Sermaye Piyasası Kurulu’nda dört yıl ve Maliye Bakanlığı’nın Vergi Teftiş Kurulu’nda ise dört yıl hizmet vermiştir. Erol Göker, Ankara Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi alanında lisans ve ekonomi alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Global Yatırım Holding’in Yönetim Kurulu’na 1999 tarihinde katılan Ayşegül Bensel, Grubun çeşitli iştiraklerin yönetim kurullarında da görev yapmaktadır. Bensel aynı zamanda, Grubun Gayrimenkul Bölümü’nün Başkanı’dır.

Mart 2007’deki satışına kadar Global Hayat Sigorta A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet veren Bensel, ayrıca 2005 yılından itibaren kuruluşun Genel Müdür’ü olarak görev yapmıştır. Bensel, Global Menkul Değerler A.Ş. bünyesinde 1998-1999 arasında Araştırma Bölümü Direktörü ve 1993-1998 yılları arasında Araştırma Bölümü Direktör Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. 1991 yılında Gruba Menkul Değerler Analisti olarak katılmadan önce Bensel, Türk bankacılık sektöründe döviz alım satımı alanında yöneticilik yapmıştır. Ayşegül Bensel, Hacettepe Üniversitesi’nden işletme alanında lisans derecesine sahiptir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Yönetim Kurulu’na 2010 tarihinde katılan Serdar Kırmaz, aynı zamanda çeşitli iştiraklerin yönetim kurullarında da hizmet vermektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) İşletme Bölümü’nden lisans derecesi ile mezun olan Serdar Kırmaz, 1988 yılında katıldığı PricewaterhouseCoopers (“PWC”) şirketinde Sorumlu Ortak olmuştur. 1997-1999 yılları arasında ise çeşitli Türk şirketlerine danışmanlık hizmetleri vermiştir. Serdar Kırmaz, 2007-2010 yılları arasında Doğan Grubu’nda, 2005-2007 arasında Global Yatırım Holding’de ve 1999-2005 yılları arasında STFA Grubu’nda Finansman Grup Başkanı ve bu grupların iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev üstlenmiştir.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İş yaşamına Interbank’ta Yönetici Adayı olarak başladı. 1992 ve 1998 yılları arasında farklı bankalarda değişik görevler üstlendi. 1998 yılı Mayıs ayında Dışbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamasının ardından, 1999’da Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi, 2000 yılı Aralık ayında Genel Müdür ve Murahhas Üye olarak atandı. Dışbank’ın 2005’te Fortis tarafından satın alınması ile,Fortisbank Genel Müdürü olarak görevine devam etti. Bu süreçte Fortis’in uluslararası yönetiminde de görev aldı. Ekim 2007’de Fortisbank’tan ayrılarak Doğan Gazetecilik CEO’su olarak göreve başladı. Nisan 2009’da, Yapı Kredi Bankası’na CEO olarak atandı.

2010 yılında mevcut CEO görevine ek olarak, Koç Finansal Hizmetler’de Murahhas Üye ve İcra Kurulu Başkanı, 2011 yılı Ağustos tarihi itibarıyla da mevcut görevlerine ilaveten Koç Holding A.Ş. Bankacılık ve Sigorta Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

Yapı Kredi’deki görevi esnasında, Yapı Kredi Bankası’nın yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanı, Banque de Commerce et de Placements S.A.’da ve Allianz Yaşam ve Emeklilik’te Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye Bankalar Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 2017 sonu itibarıyla Koç Holding, YKB ve iştiraklerindeki görevlerinden ayrıldı.

Halen Türkiye’de ve yurtdışında önde gelen şirketlerde Yönetim Kurulu Danışmanı ve Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans ve aynı üniversiteden Endüstri Mühendisliği Bölümü yüksek lisans derecesi olan Gülsüm Azeri, Avusturya Lisesi ve Robert Lisesi eğitimi nedeniyle ileri derecede Almanca ve İngilizce konuşmaktadır. Gülsüm Azeri evli ve iki çocuk annesidir.

Kariyerinin önemli bir bölümünde düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar sektöründe Türkiye’nin büyük sanayi firması Şişecam’ın (Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.) üst yönetiminde görev alan Gülsüm Azeri, 1994-1998 yılları arasında Şişecam Kimyasallar Grup Başkanlığı, 1999-2007 yılları arasında Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanlığı, 2007-2011 yılları arasında Düzcam Grup Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olup, aynı zamanda 1994-2011 yılları arasında Şişecam İcra Komitesi üyeliğini de sürdürmüştür. Azeri Şişecam’daki kariyeri boyunca 160 ülkeye ihracat yapmış; Türkiye, Bulgaristan, Rusya ve Mısır’da büyük ölçekli 15 üretim tesisinin yapımını başlatmış ve sonuçlandırmıştır. Fransa, İtalya, Belçika ve ABD’de ise alanlarında lider firmalarla iş ortaklıkları yapmıştır. 2011- 2017 yıllarında OMV Petrol Ofisi AŞ ve OMV Gaz ve Enerji Holding AŞ’nin CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda OMV Petrol Ofisi Holding AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve VIP Turkey Holding B.V. Üst Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

2004-2008 yılları arasında Avrupa Cam Federasyonu Cam Ev Eşyası Komitesi Başkanlığı görevini üstlenmiş olup, 2009-2011 yılları arasında da Avrupalı Düzcam üreticilerinin birliği olan Glass for Europe’da Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 2011- 2013 yılları arasında THY (Türk Hava Yolları) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.
Gülsüm Azeri İstanbul Sanayii Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve İcra Kurulu Üyeliği yapmış olup, 2005-2011 yılları arasında Başbakanlık Etik Kurulu’nda özel sektörü temsil etmiştir.

Gülsüm Azeri, 2015, 2016, 2017 yıllarında Ekonomist Dergisi tarafından yapılan sıralamada ardarda üç yıl Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’su seçilmiştir.

Yönetim Kurulu Üyesi

Oğuz Satıcı, şirketimizde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi görevini sürdürmektedir. Satıcı, iş hayatına tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamış ve başarılı bir biçimde şirketi büyütmüştür. 1990’da İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) en genç Meclis Üyesi olmuştur. 1996-1998 yıllarında İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV) Yönetim Kurulu Üyeliği, 1999-2001 arasında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

2001-2008 yılları arasında art arda üç dönem Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Başkanlık yaptığı dönemde Türkiye ihracatı tam %500 artmıştır. Bu alanda Satıcı’nın katkıları iş dünyası ve politik camiada büyük bir takdirle karşılanmaktadır.

Oğuz Satıcı, aynı zamanda 2001-2008 yılları arasında Türkiye Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurumu (YOİKK) Üyeliği yapmış, 2004-2009 yıllarında Türkiye Yatırım Danışma Konsey (YDK) Üyesi olmuştur.

Satıcı, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye - Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Oğuz Satıcı, halen Türk Eximbank’ta Yönetim Kurulu Üyesidir. Oğuz Satıcı, Washington International University’den işletme lisansına sahiptir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Büyükdere Cad. No: 193 Şişli İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr

YUKARI