• Bloomberg HT Üst Düzey programı konuğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman 29 Kasım 2018
 • A Para programı konuğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman 28 Kasım 2018
 • Global Yatırım Holding kurumsal yönetim notunu 9.06’ya yükseltti 23 Kasım 2018

  Global Yatırım Holding’in kurumsal yönetim derecelendirme notu yukarı yönlü 9.06’ya revize edildi. Not artışında en büyük etken, dört değerlendirme kriteri arasında yer alan Yönetim Kurulu ve Menfaat Sahipleri oldu. Not artışında; Yönetim Kurulu kriterinde Kadın Yönetim Kurulu Üyesi Hedef Politikası oluşturulması ve kabul edilerek uygulamaya geçilmesi; Menfaat Sahipleri kriterinde ise Şirketin Kasım 2018 itibariyle yeniden BIST Sürdürülebilirlik endeksine dahil olması ve ISO sertifikasyon çalışmalarının başlatılmış olması etkili oldu.

  Global Yatırım Holding’in kurumsal yönetim ilkelerini uygulama alanında yaptığı sürekli iyileştirme çalışmaları, kurumsal yönetim derecelendirme notunda artış getirdi. Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri’nin hazırladığı Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu’nda kurumsal yönetim derecelendirme notu 9.06 olarak yukarı yönlü revize edildi.

  Kurumsal yönetim derecelendirme notu pay sahipleri, kamuyu aydınlatma şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu kriterlerine göre belirleniyor. Not artışında en büyük etken Yönetim Kurulu ve Menfaat Sahipleri kriterleri oldu. Not artışında; Yönetim Kurulu kriterinde Kadın Yönetim Kurulu Üyesi Hedef Politikası oluşturulması ve kabul edilerek uygulamaya geçilmesi; Menfaat Sahipleri kriterinde ise Şirketin Kasım 2018 itibariyle yeniden BIST Sürdürülebilirlik endeksine dahil olması ve ISO sertifikasyon çalışmalarının başlatılmış olması etkili oldu.

  Kobirate, Global Yatırım Holding’in kurumsal yönetim derecelendirme notuna yönelik yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan ve Ocak 2014 tarihinde revize edilen Kurumsal Yönetim İlkeleri baz alınarak yapılan değerlendirmeler sonucu 9,06'lık derecelendirme notu ile Global Yatırım Holding A.Ş.'nin Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkelerine büyük ölçüde uyum sağladığı teyit edilmiştir” ifadesini kullandı.

 • Global Run, Akdeniz’den Küba’ya taşındı 21 Kasım 2018

  Global Run, Akdeniz’den Küba’ya taşındı

  Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, Küba’nın başkenti Havana’da düzenlenen Marabana Maratonu’na sponsor oldu. Böylelikle Global Ports Holding’in her yıl yurtdışında limanının bulunduğu bir kentte düzenlediği ‘iyilik koşusu’ Global Run, ilk kez koşulduğu 2014’ten bu yana Akdeniz Coğrafyası dışında bir ülkede düzenlenmiş oldu.

  6.000 koşucunun yaklaşık 1.500’ünün Küba dışından katıldığı Global Ports Marabana Cuba’da Türkiye’den milli sporcu Bahar Saygılı ve Global Run Bodrum 2018’de çekilişle Havana’ya gitme hakkı kazanan dört koşucu da katıldı. ABD’li aktör Will Smith’in de katılımcılar arasında yer aldı. 33 yıldır düzenlenen maratona ilk kez ABD’den dünyaca ünlü bir ismin katılımı gerçekleşti.

  Global Ports Marabana Cuba, dört ayrı kategoride düzenlendi. Maraton Kategorisi’nde dereceye girenlere ödüllerini Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman verdi. Küba Turizm Bakanı Ana Fidelia Quiro’nun da ödül törenine katıldığı koşu öncesinde Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez, Twitter hesabından organizatörleri ve koşucuları selamlayan bir mesaj yayımladı.

  Global Yatırım Holding’in her yıl Bodrum’da; bağlı kuruluşu dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding’in de yılda bir kez yurtdışında limanının bulunduğu bir kentte düzenlediği ‘iyilik koşusu’ Global Run, bu yıl Küba’nın başkenti Havana’da gerçekleşti. Global Ports Holding, 33 yıldır düzenlenen Havana Marabana Maratonu’na sponsor oldu.

  Havana Kruvaziyer Limanı’nın işletmesi 21 Haziran’da Global Ports Holding tarafından üstlenilmişti. Böylelikle Global Run, Global Ports Marabana Cuba adıyla başlangıcı olan 2014 yılından bu yana ilk kez Akdeniz Coğrafyası dışında bir ülkeye taşınmış oldu.

  İlk kez ABD’den dünyaca ünlü bir isim katıldı

  Maraton, yarı maraton, 10K ve 5K kategorilerinde gerçekleşen Global Ports Marabana Cuba’ya 52 ülkeden yaklaşık 6.000 koşucu katıldı. Aralarında ABD’li aktör Will Smith’in de olduğu koşucuların 278’i ABD’den, 90’ı Meksika’dan ve 84’ü Fransa’dan maratona katıldı. Toplamda 1.496 koşucunun Küba dışından katıldığı maratonda Smith’in koşmasıyla, ilk kez ABD’den dünyaca ünlü bir ismin katılımı gerçekleşti. Özellikle Maraton Kategorisi’nde koşanlar, Havana’nın turist çekmesinde büyük rol oynayan ikonik binaları ve meydanları boyunca yarıştı.

  Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, ve Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın maraton için Havana’ya gitti. Kendilerine GYH Başkan Vekili Erol Göker, Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Satıcı, Holding Genel Sekreteri Gökhan Özer de eşlik etti. Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Berris Ekinci de maratonda koşan bir diğer isim oldu.

  Bahar Saygılı ve Global Run Bodrum talihlileri koştu

  Global Yatırım Holding’in destekçisi olduğu milli sporcu Bahar Saygılı’nın da yarıştığı maratonda; Global Run Bodrum 2018’e katılan ve çekilişle Havana’ya gitme hakkı kazanan dört talihli katıldı. Maratonun birincisi ise Kübalı Atlet Henry Jaen oldu. Jaen, yarışı altıncı kez birinci bitirdi. Bir diğer Kübalı Atlet Luis Angel Martinez ise Yarı Maratonu liderlikle tamamladı.

  Küba Turizm Bakanı Ana Fidelia Quiro’nın katıldığı törende Maratonda derece yapanlara ödüllerini Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman verdi. Yarı Maraton’da Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın ve 10K’da Havana Kruvaziyer Limanı Genel Müdürü Jorge Mandiola Bustos derece yapanlara ödüllerini takdim etti. Maraton ve Yarı Maraton’un kazanları kadın ve erkek toplam 4 koşucu, Şubat 2019’da Barcelona Yarı Maratonu’na katılacak.

  Devlet Başkanı Bermudez, Twitter’dan mesaj yolladı

  Global Run Havana Marabana, her yıl olduğu gibi Küba Ulusal Spor Günü ile aynı tarihte ve Havana’nın kuruluş yıldönümü ile aynı hafta içinde düzenlendi. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel Bermudez, yarış sabahı Twitter hesabından organizatörleri ile koşucuları selamladı.

  2014’ten bu yana devam ediyor

  Global Run koşuları 2014’ten bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Türkiye’de düzenli olarak her yıl Bodrum’da yapılan koşular, 2015’te Karadağ’da, 2016’da Malta’da ve 2017’de İtalya’da düzenlendi. Havana ile 2018 organizasyonu tamamlanırken, 2019’da Global Run’ın nerede gerçekleşeceği çok yakında açıklanacak.

 • GYH 9A 2018 Sonuçları - Güçlü büyüme, ivme kazanarak devam ediyor 09 Kasım 2018

  Global Yatırım Holding, 2018 yılı ilk dokuz ay sonuçlarını açıkladı: Güçlü büyüme, ivme kazanarak devam ediyor.

  Global Yatırım Holding’in 2018 yılı ilk dokuz aylık dönemine ilişkin konsolide gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artışla 820,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 68 artarak 349,4 milyon TL seviyesine ulaştı.

  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ve yılın ilk yarısında yakalanan ivmenin üçüncü çeyrekte artarak devam ettiğini ifade etti. Eser, “Güçlü serbest nakit akım yaratımının yanı sıra FAVÖK’teki büyümenin konsolide gelirlerdeki büyümeden iki kat fazla olması iş modelimizin başarısını bir kez daha teyit ediyor” dedi.

  Global Yatırım Holding (GYH), 2018 yılı ilk dokuz aylık dönemime ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide ciro bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34 artarak 611,0 milyon TL’den 820,6 milyon TL’ye yükseldi. GYH bünyesinde başta liman işletmeciliği ve elektrik üretimi olmak üzere tüm işkolları bu artışa katkı sağladı.

  GYH 2018 yılının ilk dokuz ayında, bir önceki yılın aynı döneminde açıkladığı 208,0 milyon TL’ye kıyasla yüzde 68 artış ile 349,4 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

  Limanlarda yüzde 37’lik gelir artışı

  GYH faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmeciliğine ait 2018 yılı ilk dokuz ay gelirleri, yıllık bazda yüzde 37’lik artış göstererek 431,6 milyon TL, FAVÖK ise yıllık bazda yüzde 46’lık artışla 300,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışa hem kruvaziyer hem de ticari liman faaliyetleri katkı sağlarken, kruvaziyer liman işletmeciliği tarafındaki büyüme, İspanya’daki limanların artan yolcu sayısına paralel güçlü performansı ve Türk lirasının döviz kurları karşısındaki hareketinden kaynaklandı. Konsolidasyona dahil olmayan ve öz sermaye yöntemi ile muhasebeleştiği için konsolide gelirlere dahil edilmeyen kruvaziyer limanlar FAVÖK’e önemli katkı sağladı. Ticari liman işletmeciliği tarafında ise, proje kargo ticaretindeki hacim artışı ve Adria Limanında tamamlanan yatırım programı sonucu artan hacim gelir artışında etkili oldu.

  Elektrik üretimi gelirlerini 2’ye katladı

  Elektrik üretimi işkolu 2018’in ilk dokuz ayında gelirlerini neredeyse 2’e katlayarak 59,4 milyon TL seviyesinde gelir açıkladı. Bu artışta büyük ölçüde, kojenerasyon faaliyetlerindeki kapasite artışı ile Aydın ve Urfa’daki toplam 17.2 MW kurulu güç ve YEKDEM kapsamında, 13.3 USc/Kwh tarife ile biyokütle bazlı elektrik üretiminin başlaması etkili oldu. Biyokütle bazlı elektrik santrallerinin 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren optimuma yakın kapasite ile üretim yapmaya başlayarak grubun konsolide FAVÖK’üne önemli katkıda bulundu. Bu dönemde elektrik üretimi işkolu geçen sene aynı dönemde açıkladığı 0,4 milyon TL’ye kıyasla 4,8 milyon TL FAVÖK açıkladı.

  Gaz sektöründe FAVÖK 4 kat arttı

  Gaz sektöründe faaliyet gösteren Naturelgaz şirketinin gelirleri (spot gaz ticareti hariç) yüzde 29,8 artarak 178,9 milyon TL, FAVÖK’ü ise neredeyse dört katına çıkarak 30,5 milyon TL seviyelerinde gerçekleşti. Maliyetlerdeki gerileme ve iki yıl vadeli riskten korunma sözleşmesinin dolması ile daha uygun fiyatlarla alım yapılabilmesi sayesinde FAVÖK marjı 2018 yılının ilk dokuz ayında 12 puan artış gösterdi. Gaz işkolu 2018 yılının ilk dokuz ayında 110,5 milyon metreküp sıkıştırılmış gaz dağıtımı (spot gaz ticareti hariç) gerçekleştirdi.

  Madencilikte yüksek getirili ürün satışı arttı

  Maden işkolu ise 2018’in ilk dokuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 20 artırarak 54,6 milyon TL olarak açıklarken; FAVÖK’ünü ise yaklaşık dört katın üzerinde artırarak 13,7 milyon TL seviyesinde açıkladı. Yüksek getirili ürünlerin satışındaki artış, güçlü operasyonel performansta etkili oldu.

  Van AVM’den güçlü performans

  Gayrimenkul işkolu gelirleri iki katın üzerinde artarak 45,8 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken; bir önceki yıl 15.2 milyon TL olan FAVÖK ise 20.1 milyon TL seviyesine yükseldi. Güçlü operasyonel performansta Skycity ofis projesinin gelirlerinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesive Van AVM’nin güçlü performansı etkili oldu.

  Menkul kıymetler ve varlık yönetiminde işlem hacmi arttı

  Menkul kıymet ve varlık yönetimine ilişkin gelirler 2018 yılının ilk dokuz ayında yüzde 24 artarak 36,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2017’nin ilk dokuz ayında 1,2 milyon TL olan FAVÖK ise 2018’in ilk dokuz ayında 2,1 milyon TL seviyesine yükseldi. FAVÖK’teki olumlu gelişme işlem hacimlerindeki artıştan ve azalan maliyetlerden kaynaklandı.

  Sonuçlar iş modelimizin başarısını bir kez daha teyit ediyor

  Dalgalı koşullarda yüksek gelir ve FAVÖK artışı sağlandı

  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser Grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ve yılın ilk yarısında yakalanan ivmenin üçüncü çeyrekte artarak devam ettiğini ifade etti. Eser, grubun dalgalı piyasa koşullarında bile tüm işkollarının yıllık bazda yüksek oranlarda gelir ve FAVÖK artışı sağladığını, ana faaliyet alanları olan liman işletmeciliği ve yenilenebilir enerji işkollarında yatırımlarının devam ettiğini belirtti. Eser, “Güçlü serbest nakit akım yaratımının yanı sıra FAVÖK’teki büyümenin konsolide gelirlerdeki büyümeden iki kat fazla olması iş modelimizin başarısını bir kez daha teyit ediyor” dedi.

  Eser sözlerine şöyle devam etti: “Liman işkolumuz, Küba’da Havana Kruvaziyer Limanı’nın işletmesinin 21 Haziran’da devralınması ardından, dünyanın en büyük kruvaziyer yolcu pazarı Karayipler’de genişleme stratejimiz çerçevesinde Antigua ve Barbuda Hükümeti ile St. Johns Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesine yönelik iyi niyet anlaşması (MOU) imzalayarak yeni bir adım attık. Nihai anlaşmanın 2019’un ilk yarısında imzalanmasını bekliyoruz. Ayrıca, Global Ports Holding, Hırvatistan Zadar Gazenica Kruvaziyer Limanı’nın işletmesini 20 yıllığına devraldı ve böylelikle Türkiye dahil liman işletilen ülke sayısı 9, kruvaziyer limanı sayısı 15 ve 2 ticariyle birlikte toplam liman sayısı 17’ye çıktı.“

  Elektrik üretimi işkolunda Mardin – Derik’te 12MW kurulu güç ile üçüncü biyokütle santrallerinin rekor bir sürede ve örnek bir ekip çalışması ile hayata geçtiğini belirten Eser, “Yine 12 MW kurulu güce sahip Aydın - Söke santralimizin kapasite artış çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Aydın - Söke’de toplam kurulu güç 24MW’a, biyokütle enerji üretimimiz ise 41 MW’a ulaşmış olacak” diye konuştu.

 • Global, Karayipler’de varlığını emin adımlar ile sağlamlaştırıyor 09 Kasım 2018

  Global, Karayipler’de varlığını emin adımlar ile sağlamlaştırıyor

  Dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi Global Ports Holding, Karayipler’de Antigua ve Barbuda Hükümeti ile St. Johns Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesine yönelik iyi niyet anlaşması (MOU) imzaladı. Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Küba’da Havana Kruvaziyer Limanı’nın işletmesinin 21 Haziran’da devralınması ardından, dünyanın en büyük kruvaziyer yolcu pazarı Karayipler’de genişleme stratejimiz çerçevesinde yeni bir adım attık. Nihai anlaşmanın 2019’un ilk yarısında imzalanmasını bekliyoruz” dedi.

  Münhasıran imzalanan anlaşma sonrasında görüşmelerin başarıyla sonuçlanması halinde Global Ports Holding, limanın kruvaziyer operasyonlarını üstlenmenin yanı sıra dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinin limana yanaşmasına imkan verecek yatırımları yapacak. İşletme hakkı ayrıca duty free mağazaların ve yiyecek-içecek alanlarının bulunduğu AVM’yi ve yenilenmesini de kapsayacak.

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, Karayipler’de ada ülkesi Antigua ve Barbuda Hükümeti ile St. Johns Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesine yönelik iyi niyet anlaşması (MOU) imzaladı. Münhasıran imzalanan anlaşma sonrasında görüşmelerin başarıyla sonuçlanması halinde Global Ports Holding, limanın kruvaziyer operasyonlarını üstlenecek. Oasis Sınıfı olarak adlandırılan dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinin St. John’s Kruvaziyer Limanı’na yanaşabilmesi için gerekli yatırımları yapacak. İşletme hakkı, limanın duty free mağazaları ile yeme-içme alanlarının bulunduğu AVM’sinin işletmesi ve yenilenmesini de kapsayacak.

  Yolcu sayısı orta vadede 1 milyonun üzerine çıkacak

  Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Küba’da Havana Kruvaziyer Limanı’nın işletmesinin 21 Haziran’da devralınması ardından, dünyanın en büyük kruvaziyer yolcu pazarı Karayipler’de genişleme stratejimiz çerçevesinde yeni bir adım attık. Nihai anlaşmanın 2019’un ilk yarısında imzalanmasını bekliyoruz” dedi. St. John’s Kruvaziyer Limanı’nı bu yılı yaklaşık 800 bin yolcuyla tamamlayacak. Rakamın orta vadede 1 milyonun üzerine çıkması bekleniyor” dedi.

  Karayipler’in küresel kruvaziyer yolcu rakamlarından aldığı yüzde 35 pay aldığını ifade eden Sayın, “Karayipler’de 2017’de 9,6 milyon kruvaziyer yolcusunun seyahat etti. Karayipler pazarı, 2012’den bu yana yıllık ortalama yüzde 4,5 büyüdü. Büyüme hızının 2020’de yüzde 6’ya ulaşması bekleniyor” diye konuştu.

 • Mehmet Kutman Deniz Temiz dergisine çevre politikamız ve hedeflerimiz hakkında konuştu. 05 Kasım 2018
 • Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın Hürriyet İK’ya konuştu 04 Kasım 2018
 • Mardin - Derik Biyokütle Santrali, mısır ve pamuk sapları ile 30 bin konuta elektrik sağlıyor 01 Kasım 2018

  Global’in biyokütlesi 29,2 megavata ulaştı

  Global Yatırım Holding’in 12 MW kurulu güce sahip Mardin - Derik Biyokütle Santrali hizmete girdi. Mısır ve pamuk saplarından elektrik üreten santral, 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor. Geçtiğimiz yıl Aydın - Söke ve Şanlıurfa - Haliliye’de toplam 17,2 MW’lık iki biyokütle santralini devreye alan Global Yatırım Holding’in biyokütleden elektrik üretiminde toplam kurulu gücü 29,2 MW’a ulaştı.

  Global Enerji ve Madencilik CEO’su Atay Arpacıoğulları, “Tarımsal ve hayvansal biyokütleden enerji üretiminde ülkemizin büyük bir potansiyeli bulunuyor. Temiz ve yenilenebilir enerji alanında ülkemizin lider yatırımcısı olma hedefimiz doğrultusunda bu alanda çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. Arpacıoğulları, “Mardin – Derik Biyokütle Santrali, atıl kaynakları ekonomiye kazandırıyor. Tarlalarda kalan tarımsal atıkların hammadde olarak kullanılması sayesinde hasat sonrası yakmaların önüne geçiyor ve tarımsal verimlilik artışına katkıda bulunuyor” dedi.

  Türkiye’de tarımsal ve hayvansal biyokütleden elektrik üretimi yatırımında öncü konumda olan Global Yatırım Holding, 12 megavat (MW) kurulu güce sahip Mardin - Derik Biyokütle Santrali’ni devreye aldı. Geçtiğimiz yıl Aydın - Söke ve Şanlıurfa - Haliliye’de toplam 17,2 MW’lık iki biyokütle santralini devre alan Global Yatırım Holding’in biyokütleden elektrik üretiminde toplam kurulu gücü 29,2 MW’a ulaştı. Mısır ve pamuk saplarından elektrik üretimi yapan Mardin - Derik Biyokütle Santrali, 12 MW’lık kapasitesi ile 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor.

  Global Enerji ve Madencilik CEO’su Atay Arpacıoğulları, “Tarımsal ve hayvansal biyokütleden enerji üretiminde ülkemizin büyük bir potansiyeli bulunuyor. Temiz ve yenilenebilir enerji alanında ülkemizin lider yatırımcısı olma hedefimiz doğrultusunda bu alanda çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

  Atıl kaynaklar ekonomiye kazandırıldı

  Mardin - Derik Biyokütle Santrali’nin bölgeye yapılan en büyük yatırımlar arasında olduğuna dikkat çeken Arpacıoğulları, “Santral atıl kaynakları ekonomiye kazandırıyor. Tarlalarda kalan tarımsal atıkların hammadde olarak kullanılması sayesinde hasat sonrası yakmaların önüne geçiyor ve tarımsal verimlilik artışına katkıda bulunuyor” dedi.

  Üçüncü biyokütle santrallerinin rekor bir sürede ve örnek bir ekip çalışması ile hayata geçtiğini belirten Arpacıoğulları, “Yine 12 MW kurulu güce sahip Aydın - Söke santralimizin kapasite artış çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Aydın - Söke’de toplam kurulu güç 24MW’a yükselecek. Biyokütle enerji üretimimiz 41 MW’a ulaşacak” diye konuştu.

  Mardin - Derik Biyokütle Santrali’nin 2019 yılı itibariyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) katılım için gerekli başvuruların yapıldığını söyleyen Arpacıoğulları, “Böylece santralimizin 1 Ocak 2019’dan itibaren 10 yıllık süre boyunca YEKDEM desteklerinden yararlanmasını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

 • Global Yatırım Holding Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 26 Ekim 2018

  Global Yatırım Holding Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

  Global Yatırım Holding (GLYHO), Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girdi.

  Global Yatırım Holding (GLYHO), şirketlerin sürdürülebilirlik konularında halka açık bilgi paylaşımlarına bağlı olarak değerlendirildiği ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (XUSRD) yer aldı. Global Yatırım Holding’in, şirketlere hem itibar kazandıran hem de rekabet avantajı sağlayan ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne yeni döneminde dahil olmasında, sürdürülebilirlik ile ilgili alanlarda kapsamlı politikalara sahip olması, belirli çevresel indikatörlerde iyileştirmeler sağlaması ve Akdeniz Koruma Derneği’nin “Boncuk Koyu’nda Kum Köpekbalığı ve Üreme Alanı” projesinin desteklemesi gibi çalışmaları önemli rol oynadı.

  Şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) alanlarındaki paylaşımları ve performanslarının temel alındığı ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ ile Borsa İstanbul şirketleri değerlendirmeye tabi tutuldu. Bağımsız araştırma ve derecelendirme kuruluşu Vigeo EIRIS’in değerlendirmesi sonucunda ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde toplam 50 şirket yer aldı.

  ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ kapsamında 2018 döneminde toplam 71 şirket değerlemeye tabi tutuldu ve Global Yatırım Holding de üst seviyede kurumsal sürdürülebilirlik performansıyla endekse katılan 6 yeni şirketten biri oldu. Kasım 2018 – Ekim 2019 döneminde ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde işlem görecek GLYHO aynı zamanda BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alıyor.

  Global Yatırım Holding’in sürdürülebilirlik performansına dair detaylı bilgiye 2017 Sürdürülebilirlik Raporu’ndan ulaşabilirsiniz.

 • JCR Eurasia Rating, Global Yatırım Holding A.Ş.'nin notlarını teyid etti 22 Ekim 2018

  JCR Eurasia Rating, Global Yatırım Holding A.Ş.'nin Uzun ve Kısa Vadeli Ulusal Notlarını 'BBB+ (Trk)' ve 'A-2 (Trk)' olarak,notlara ilişkin görünümleri ise "Stabil" olarak teyit etti.

  JCR Eurasia Rating, derecelendirme notlarının periyodik gözden geçirilme sürecinde Global Yatırım Holding A.Ş.'yi ulusal ve uluslararası düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'BBB+ (Trk)' ve Kısa Vadeli Ulusal Notunu 'A-2 (Trk)' olarak teyit etmiş, söz konusu notlara ilişkin görünümleri "Stabil" olarak belirlemiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notları 'BBB-' olarak korunmuştur.

  Detaylı bilgiye Rating Notları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  %MCEPASTEBIN%
 • Global’in liman ağına Hırvatistan da katıldı 14 Eylül 2018

  Global’in liman ağına Hırvatistan da katıldı

  Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, Hırvatistan Zadar Gazenica Kruvaziyer Limanı’nın işletmesini 20 yıllığına devraldı. Böylelikle Global Ports Holding’in Türkiye dahil liman işlettiği ülke sayısı 9, kruvaziyer limanı sayısı 15 ve 2 ticariyle birlikte toplam liman sayısı 17’ye çıktı.

  Zadar’ı Adriyatik Denizi’nde önemli bir kruvaziyer limanına dönüştürme hedefleri bulunduğunu açıklayan Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Uluslararası tecrübemiz ile limanı daha fazla geliştirerek yolcu sayısını ve ziyaretçi deneyimini artırmak için yerel paydaşlarımızla çalışacak olmaktan dolayı heyecanlıyız” dedi.

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, Hırvatistan Zadar Gazenica Kruvaizyer Limanı’nın işletmesini 20 yıllığına devraldığı anlaşmayı, Zadar Liman Başkanlığı ile imzaladı. Ana faaliyet kolları arasında yer alan liman işletmeciliğinde uluslararası yatırımlara odaklanan Global Yatırım Holding, böylelikle Küba Havana Kruvaziyer Limanı’nın ardından 2018’deki ikinci liman devralma işlemini tamamladı.

  Global Ports Holding’in Türkiye dahil toplam liman işlettiği ülke sayısı 9, kruvaziyer limanı sayısı 15 ve 2 ticariyle birlikte toplam liman sayısı 17’ye çıktı. İşlettiği limanlar arasında Avrupa’nın en büyüğü ve dünyanın 4. büyük kruvaziyer limanı Barselona da bulunan Global Ports Holding’in Akdeniz coğrafyasında yüzde 24 Pazar payı bulunuyor.

  Yolcu sayısı ve ziyaretçi deneyimini artırmak için çalışacağız

  Zadar’ın işletmesini devraldıkları anlaşmayı imzaladıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, “Zadar’ı Adriyatik Denizi’nde önemli bir kruvaziyer limanına dönüştürme hedefimiz bulunuyor. Uluslararası tecrübemiz ile limanı geliştirerek yolcu sayısını ve ziyaretçi deneyimini artırmak için yerel paydaşlarımızla çalışacak olmaktan dolayı heyecanlıyız” diye konuştu.

  Global Ports Holding’in işlettiği Venedik de dahil olmak üzere Adriyatik Denizi’ndeki kilit öneme sahip kruvaziyer limanlarına yakın konumda bulunan Zadar Gazenica Kruvaziyer Limanı, 13 metre derinlik ve 1170 metre rıhtım uzunluğu ile büyük kruvaziyer gemilerinin yanaşabileceği altyapıya sahip. Kruvaziyer Limanı’nın 2018’i 150 bin yolcuyla tamamlanması bekleniyor. Yolcu rakamı 2017’de ise 137 bin şeklinde gerçekleşmişti. Tarihi bir kent kimliğine sahip Zadar’da Roma dönemi kalıntıları, Orta Çağ kiliseleri ve 16. yüzyıldan kalma kale ile surlar bulunuyor.

 • GYH 6A Sonuçları - Rekor FAVÖK artışı 17 Ağustos 2018

  Global Yatırım Holding, 2018 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı: Rekor FAVÖK artışı

  Global Yatırım Holding’in 2018 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin konsolide gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artışla 459,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 46 artarak 165.6 milyon TL seviyesine ulaştı.

  GYH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kutman, “Yılın geri kalanında piyasa koşullarını göz önünde tutarak temkinli olmak gerekiyor. Bu nedenle ana faaliyet alanlarımızdan liman işletmeciliği işkolundaki uluslararası yatırımlara odaklanacağız” dedi.

  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, nakit, nakit benzerleri ve tahsisli kredi imkanları da dahil olmak üzere grubun likiditesinin 2018 ve 2019 borçlarını rahatlıkla karşılayacağını ifade etti. Ayrıca, grubun ana işkollarının kazancının döviz cinsinden olması nedeniyle TL’deki dalgalanmalara karşı grubun oldukça iyi bir konumda olduğunu belirtti.

  Global Yatırım Holding (GYH), 2018 yılı ilk altı aylık dönemime ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 31 artarak 351.8 milyon TL’den 459.5 milyon TL’ye yükseldi. GYH bünyesinde başta liman işletmeciliği, elektrik üretimi ve gayrimenkul olmak üzere işkollarının tamamına yakını bu artışa katkı sağladı.

  GYH 2018 yılının ilk yarısında, bir önceki yılın aynı döneminde açıkladığı 113.6 milyon TL’ye kıyasla yüzde 46 artış ile 165.6 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

  Uluslararası yatırımlara odaklanacağız

  GYH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kutman, “Yılın geri kalanında piyasa koşullarını göz önünde tutarak temkinli olmak gerekiyor. Bu nedenle ana faaliyet alanlarımızdan liman işletmeciliği işkolundaki uluslararası yatırımlara odaklanacağız” dedi.

  Limanlarda İspanya’dan önemli katkı

  GYH faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait 2018 yılı ilk altı ay gelirleri, yıllık bazda yüzde 28’lik artış göstererek 231 milyon TL, FAVÖK ise yıllık bazda yüzde 26’lık artışla 147.3 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışlarda gerek kruvaziyer limanları gerekse ticari limanlar önemli rol oynadı. Kruvaziyer liman işletmeciliği tarafındaki büyüme, İspanya’daki limanların önemli katkısı ile yıllık bazda yüzde 6,3 oranında yolcu artışı ve yan hizmet gelirlerindeki artıştan kaynaklandı. Konsolidasyona dahil olmayan ve öz sermaye yöntemi ile muhasebeleştiği için konsolide gelirlere dahil edilmeyen Singapur kruvaziyer limanı FAVÖK’e önemli katkı sağladı. Ticari liman işletmeciliği tarafında ise, proje kargo ticaretindeki hacim artışı ve Adria Limanında tamamlanan yatırım programı sonucu artan konteyner hacmi gelir artışında etkili oldu. Bunlara ilave olarak, gelirleri Amerikan Doları ve Euro olan liman işletmeciliği işkolunda, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ve operasyonel verimlilikteki iyileşme de finansallara olumlu yansıdı.

  Gazda maliyetler geriledi

  Gaz sektöründe faaliyet gösteren Naturelgaz şirketinin gelirleri (spot gaz ticareti hariç) yüzde 15,4 artarak 88.4 milyon TL, FAVÖK’ü ise iki katından fazla artarak 10.3 milyon TL seviyelerinde gerçekleşti. Maliyetlerdeki gerileme ve iki yıl vadeli hedging sözleşmesinin dolması ile daha uygun fiyatlarla alım yapılabilmesi sebebiyle FAVÖK marjı 2018 yılının ilk yarısında 7 puan artış gösterdi. Gaz işkolu 2018 yılının ilk altı ayında 59.1 milyon metreküp sıkıştırılmış gaz dağıtımı (spot gaz ticareti hariç) gerçekleştirdi.

  Elektrikte gelirler 3 kata yakın arttı

  Elektrik üretimi işkolu 2018’in ilk altı ayında gelirlerini neredeyse 3’e katlayarak 37.7 milyon TL seviyesinde gelir açıkladı. Bu artışta büyük ölçüde, kojenerasyon faaliyetlerindeki kapasite artışı ile Aydın ve Urfa’daki toplam 17.2 MW kurulu güç ve YEKDEM kapsamında, 13.3 USc/Kwh tarife ile biokütle bazlı elektrik üretiminin başlaması etkili oldu. Devreye alma aşamasında, devam eden yük ve stok besleme testleri ile mutat olarak üretimin kademeli bir şekilde hızlanması gerekliliğine bağlı olarak 1 Ocak 2018’de üretime başlayan biokütle bazlı elektrik santrallerinin 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren optimum kapasite ile üretim yapması planlanmakta ve üretiminin önümüzdeki dönemlerde grubun konsolide FAVÖK’üne önemli katkıda bulunması beklenmektedir.

  Devam eden yatımlar ikinci yarıda devreye alınacak

  Diğer taraftan Aydın santralinde 12MW olan kurulu gücün kapasite artırımı yapılarak 24 MW kurulu güce artırılması ve Mardin’de inşaatı devam eden 12MW kurulu gücündeki santralin de 2019 yılında YEKDEM desteklerinden yararlanılması öngörülmektedir. Ayrıca, diğer bir temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisi alanında da Mardin (9MW) santralinin 2018’in 3. çeyreğinde devreye alınması ve 2019’da YEKDEM kapsamında elektrik üretimine başlaması planlanmaktadır. Sonuç olarak, biyokütleye ve güneşe dayalı yenilenebilir enerji iş kolumuzun toplam 50,2 MW kurulu güç ile; grubun konsolide FAVÖK’üne 2019'da yaklaşık 14 milyon Amerikan Doları ve 2020'de 20 milyon Amerikan Doları seviyelerinde önemli katkı sağlamasını bekliyoruz.

  Madende gelir artışı yüzde 16

  Maden işkolu ise 2018’in ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 16 artırarak 31.2 milyon TL olarak açıklarken; FAVÖK’ünü ise sekiz katın üzerinde artırarak 5.1 milyon TL seviyesinde açıkladı. Yüksek getirili ürünlerin satışındaki artış, güçlü operasyonel performansta etkili oldu.

  Gayrimenkulde Skycity ve Van AVM katkısı

  Gayrimenkul işkolu gelirleri iki katın üzerinde artarak 34.7 milyon TL seviyesinde; bir önceki yıl 10.1 milyon TL olan FAVÖK ise 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Güçlü operasyonel performansta Skycity ofis projesinin tamamlanması nedeniyle devredilen ofislerden yazılan gelirler ve Van AVM’nin güçlü performansı etkili oldu.

  Menkul kıymet ve varlık yönetimi gelirlerinde yüzde 29 artış

  Menkul kıymet ve varlık yönetimine ilişkin gelirler 2018 yılının ilk yarsında yüzde 29 artarak 23.6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2017’nin ilk yarısında 0.2 milyon TL olan FAVÖK ise 2018’in ilk yarısında ciddi bir iyileşme göstererek 1,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK’teki bu normalizasyon işlem hacimlerindeki artıştan ve azalan maliyetlerden kaynaklandı.

  Likiditemiz 2018 ve 2019 borçlarını rahatlıkla karşılıyor

  GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, Grup’un likidite pozisyonuna dair yaptığı açıklamada, grubun seçim sonrasındaki belirsizlik ve dalgalı piyasa koşullarında bile vadesi gelmiş tahvillerini yüzde 120 oranında yenilemeyi başardıklarını ifade etti. Son dönemdeki makro gelişmeler nedeniyle yeni tahvil ihracı seçeneğinin bir süreliğine askıya alındığını belirten Eser, nakit, nakit benzerleri ve tahsisli kredi imkanları da dahil olmak üzere grubun likiditesinin 2018 ve 2019 borçlarını rahatlıkla karşılayacağını ifade etti. Ayrıca ana işkollarının kazancının döviz cinsinden olması nedeniyle TL’deki dalgalanmalara karşı grubun oldukça iyi bir konumda olduğunu belirtti.

   

 • Global Yatırım Holding enerjide ilk uluslararası adımı Kamerun’da attı 26 Haziran 2018

  Limanlarla Dünya'ya yayılan Global Yatırım Holding enerjide ilk uluslararası adımı Kamerun’da attı

  Global Yatırım Holding, kruvaziyer liman işletmeciliğinin ardından enerji sektöründe de yurtdışı yatırımlara başladı. Holdingin yüzde 93,7 oranındaki bağlı ortaklığı sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) şirketi Naturelgaz, Kamerun’da doğalgaz üreticisi ve dağıtıcısı Victoria Oil & Gas’ın bağlı ortaklığı Gaz du Cameroun (GDC) ile münhasır iş ortaklığı anlaşması imzaladı. Anlaşma ile önce Kamerun, sonrasında Sahra Altı Afrika pazarında CNG altyapısı ile hizmetleri, tasarlanması, kurulması ve işletilmesi üstlenilecek.

  Toplam 8 ülkede bağlı kuruluşu Global Ports Holding’in işlettiği 16 liman ile dünyanın en büyük bağımsız kruvaziyer liman yatırımcısı olan Global Yatırım Holding, enerji sektöründe de dünyaya yayılmanın ilk adımını attı. Global Yatırım Holding’in yüzde 93,7 oranındaki bağlı ortaklığı sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) şirketi Naturelgaz, Kamerun’da doğalgaz üreticisi ve dağıtıcısı Victoria Oil & Gas’ın bağlı ortaklığı Gaz du Cameroun (GDC) ile münhasır iş ortaklığı anlaşması imzaladı.

  Afrika pazarına CNG cözümü sunulacak

  Anlaşmaya göre Naturelgaz, GDC’nin ana pazarı Kamerun ve sonrasında Sahra Altı Afrika pazarında mobil enerji ihtiyacı olan müşterilere yönelik CNG altyapısı ile hizmetleri, tasarlanması, kurulması ve işletilmesini üstlenecek. Oto CNG ve şebeke dışı enerji kaynağı ihtiyacı duyan işletmeler için dökme CNG sunulacak. Doğalgazdan elektrik üretimini de kapsayan anlaşma uyarınca ilk etapta bu yıl CNG tesis kurulumu ve müşterilere dağıtım projesinin bu yıl işletmeye alınması planlanıyor.

  Muazzam büyüme fırsatı

  Türkiye’de fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, asfalt üretim tesisleri gibi işletmeler ile ve aynı zamanda doğal gaz boru hattına erişimi olmayan yerleşim yerlerine dökme CNG satışı ve dağıtımı yaptıklarını söyleten Naturelgaz CEO’su Hasan Tahsin Turan, “Ana istasyon altyapısı ve dökme gaz satış hacmi bakımından Avrupa’nın büyük CNG oyuncularından biriyiz” dedi. Victoria Oil & Gas ile GDC üzerinden girdikleri ortaklık sayesinde yakaladıkları muazzam büyüme fırsatından dolayı heyecan duyduklarını belirten Turan, şunları söyledi: “Karmaşık CNG değer zincirlerini geliştirmek ve başarılı bir şekilde yönetmek konusunda önemli bilgi birikimi ve uzmanlığa sahibiz. GDC'nin yüksek kaliteli gaz rezervleri ve değerli bir varlık tabanı mevcut. Naturelgaz, GDC ile işbirliği içinde Kamerun gibi enerji ihtiyacının yüksek ve enerji arzının talebi karşılayamadığı ülkelerde CNG enerji çözümleri sunacak.”

  GDC Yönetim Kurulu Başkanı Kevin Foo, ise “Naturelgaz ile yapılan bu anlaşma ile, Kamerun’dan başlayarak, GDC’nin gaz üretimi, dağıtımı ve enerji çözümleri konusundaki tecrübesi ile Naturelgaz’ın CNG tedariği konusunda uzmanlığı bir araya gelmiştir. Ürün listemize CNG’nin de eklenmesinden son derece mutluyuz” dedi.

  Enerji, Global’in üç stratejik yatırım alanı arasında

  Liman işletmeciliği, portföy yönetimi ile temiz ve yenilenebilir enerji, Global Yatırım Holding’in üç stratejik yatırım alanını oluşturuyor. Global Yatırım Holding’in Naturelgaz ile yürüttüğü CNG operasyonları dışında güneş enerjisi ve biyokütle yatırımları da bulunuyor.

 • Kruvaziyer Liman Devi Global Ports Holding uluslararası online seyahat acentesi Dreamlines ile güçlerini birleştirdi 07 Haziran 2018

  Kruvaziyer Liman Devi Global Ports Holding uluslararası online seyahat acentesi Dreamlines ile güçlerini birleştirdi

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük bağımsız kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, 12 ülkede faaliyet gösteren kruvaziyer turistlere hizmet veren online seyahat acentası Dreamlines ile münhasır iş ortaklığına giderek, aynı zamanda yatırım kararı aldı. Almanya ve Avustralya’da pazar lideri olan Dreamlines, İngiliz online kruvaziyer seyahat acentası Cruise 1st ile satın alma süreci yürütüyor. Satın alma gerçekleştiğinde Dreamlines, kruvaziyer rezervasyonlarında dünyanın ikinci büyük online seyahat acentası olacak.

  Dünyanın en büyük bağımsız kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu Global Ports Holding, 12 ülkede faaliyet gösteren kruvaziyer turistlere hizmet veren online seyahat acentası Dreamlines GMBH ile münhasır iş ortaklığına giderek, aynı zamanda yatırım kararı aldı. Global Ports Holding, böylelikle yan gelirlerini artırmak anlamında önemli bir adım attı.

  Global Ports Holding, 12 ay içinde Dreamlines’ın 13 milyon Euro’ya kadar hisse senedine dönüştürülebilir tahvilini satın alacak. Hisse senedine dönüştürme opsiyonunu kullanması halinde hisse oranının tek haneli rakamların orta seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

  Dreamlines aynı zamanda büyümekte olan teknoloji şirketlerine fon sağlayan yatırım şirketi Princeville Global tarafından yürütülen E serisi fonlama kapsamında 45 milyon Euro’luk bir fon sağlamış bulunuyor. Dreamlines, söz konusu fon ve Global Ports Holding’in hisse senedine dönüştürülebilir tahvil işleminden sağlayacağı kaynak ile İngiltere merkezli kruvaziyer turizmine yönelik online seyahat acentası olan Cruise 1st’ü satın alınması işlemini tamamlamayı planlıyor. 

  Almanya ve Avustralya’da pazar lideri olan Dreamlines, Cruise 1st satın alması tamamlandığında kruvaziyer rezervasyonlarında dünyanın ikinci büyük online seyahat acentası haline gelecek. Yaklaşık olarak yıllık ortalama yüzde 40 organik büyüme oranıyla rakiplerine göre daha hızlı gelişim gösteren Dreamlines’ın orta vadede aracılık ettiği rezervazyonların değerinin 1 milyar Euro’yu geçmesi bekleniyor.

  Cruise Industry News’ın yıllık raporuna göre kruvaziyer seyahatleri için dünya genelinde 2017 yılında toplam bilet satışı 37,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu satışların çoğu (yaklaşık 25 milyar ABD Dolar’lık kısmı) kruvaziyer şirketleri tarafından değil, üçüncü partiler tarafından yapılmıştır. Dominant satış kanalı hala geleneksel acenteler olsa da, online bilet satışları büyük bir hızla büyümektedir. Kruvaziyer seyahatleri online rezervasyonları pazarında hala dominant bir oyuncu bulunmamakla birlikte; pazar liderinin, sadece ABD pazarına odaklanarak yıllık bazda 1 milyar ABD Doları’ndan fazla rezervasyon hacmi yarattığı tahmin edilmektedir. Online segment’te 2.büyük oyuncu olan Dreamlines’ın güçlü uluslararası operasyonları ile bu yıl yaklaşık 400 milyon ABD Doları değerinde bir rezervasyon hacmine ulaşması beklenmektedir. 300’den fazla satış uzmanı ile telefon ve e-posta yoluyla kruvaziyer satışı gerçekleştiren Dreamlines ayrıca, kendi bünyesinde geliştirdiği özel yazılım ve kişiye özel içerik yönetimi ile oluşturmuş olduğu bu online platformu offline agentelerin de hizmetine sunmakta, online agenteler ile sınırlı kalmamaktadır

  2012 yılında Hamburg (Almanya)’da kurulmuş olan Dreamlines, 600 çalışanı ile dünya çapında (Avustralya, Avusturya, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İsviçre, Singapur, İngiltere ve ABD) kruvaziyer yolcularına online hizmetler sunuyor

  Dreamlines müşterilerine son derece gelişmiş ve geniş bir yelpazede hizmet sunmakta olup; kruvaziyer müşterilerine ulaşım ve konaklama gibi tamamlayıcı ve ek gelir yaratan ürünler de sunarak her yolcunun ihtiyacı için özel çözümler geliştirmektedir.  Dreamlines’a ortak olarak GPH, kruvaziyer yolcularının deneyimlerini ve ihtiyaçlarını daha derinden anlayarak, B2C ürün ve hizmetleri konusundaki bilgi ve deneyimlerini, dolayısıyla GPH limanlarının ürün ve hizmet yelpazesini en üst seviyede geliştirecektir.

  8 ülkede, portföyündeki 14 kruvaziyer liman ile yılda yaklaşık 7,3 milyon yolcuyu ağırlayan GPH, stratejisi paralelinde, söz konusu ortaklık ile yan gelirlerin artırılması yönünde etkili bir adım atmıştır.

 • Havana Kruvaziyer Limanını, Global işletecek 22 Mayıs 2018

   

  Havana Kruvaziyer Limanı'nı, Global işletecek

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük bağımsız kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding, Küba’da Havana Kruvaziyer Limanının işletilmesine yönelik bir anlaşma imzaladı. Küba’da Aries S.A. ile imzalanan anlaşma uyarınca Global Ports Holding, limanın işletmesini 21 Haziran 2018’de üstlenecek. Havana Kruvaziyer Limanı, Global Ports Holding’in Karayipler odaklı büyüme stratejinin ilk adımını oluşturdu.

  Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Havana Kruvaziyer Limanı anlaşmasını imzalayarak grubumuzun Amerika kıtası odaklı büyüme stratejisinin ilk adımını atmanın mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu. GPH, Karayipler odaklı büyüme stratejisi uyarınca bölgede 7 kruvaziyer limanının işletmesi için görüşmelere devam ediyor.

  Havana Kruvaziyer Limanı, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 156 artışla 328 bin kruvaziyer yolcusu kabul etti. Rakamın bu yıl 500 bine ulaşması bekleniyor. Küba’nın, yürürlüğe koyduğu yatırım programı çerçevesinde limanın 2 olan rıhtım sayısını 2024’te 6’ya çıkaracak ve yeni terminaller inşa edecek. Yeni rıhtımlar ile terminallerin işletmesini de Global Ports Holding üstlenecek.

  Küba’da Aries S.A. ile Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük bağımsız kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) arasında Havana Kruvaziyer Limanı’nın işletilmesine yönelik bir imzalandı. Anlaşma uyarınca GPH, Havana Kruvaziyer Limanını 15 yıl boyunca işletecek ve devir 21 Haziran 2018’de gerçekleşecek. Anlaşma ile GPH’nin Amerika kıtasında Karayipler odaklı büyüme stratejisinin ilk adımı atıldı.

  Anlaşmayı değerlendiren Global Yatırım Holding ve GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman şunları söyledi: “Havana Kruvaziyer Limanı anlaşmasını imzalayarak grubumuzun Amerika kıtası odaklı büyüme stratejisinin ilk adımını atmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu muhteşem şehir ve ülke dünyaca ünlü mimarisi, müzikal atmosferi, meşhur misafirperverliği ile popülerliği gün geçtikçe artan turizm destinasyonuna dönüşüyor. Kübalı yerel ortaklarımızla Havana’yı ziyaret edenlere harika bir kruvaziyer limanı deneyimi sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

  GPH CEO’su Emre Sayın ise Karayipler’deki ilk anlaşmalarını imzalayarak şirket için tarihi önem taşıyan bir aşamayı geçtiklerini söyledi. Havana’ya gelecek kruvaziyer yolcu sayısının artması ve dünya standartlarında hizmet sunmak için yoğun bir çalışma temposuna gireceklerini söyleyen Sayın, “Sadece kruvaziyer limanı değil, Havana ve daha geniş anlamda Küba’yı ziyaret eden turistlerin seyahat deneyimlerinin artmasına katkı sağlayacağız. Yerel çözüm ortaklarımız ve yeni personelimiz ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

  GPH, tasarım ve teknik özellikler için işbirliği yapacak

  Havana Kruvaziyer Limanı, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 156 artışla 328 bin kruvaziyer yolcusu kabul etti. Rakamın bu yıl 500 bine ulaşması bekleniyor. Küba’nın, yürürlüğe koyduğu yatırım programı çerçevesinde limanın 2 olan rıhtım sayısını 2024’te 6’ya çıkaracak ve 2 yeni kruvaziyer terminali inşa edecek. GPH, yeni inşa edilecek rıhtımlar ve kruvaziyer terminallerinin tasarım ve teknik özellikleri için Küba ile işbirliği yapacak. Yeni rıhtım ve terminallerin işletmesini de Global Ports Holding üstlenecek.

  En büyük pazar Karayipler’de 7 liman için görüşmeler sürüyor

  Global Yatırım Holding’in üç stratejik iş kolundan biri olan kruvaziyer limanı işletmeciliği, GPH üzerinden halen Türkiye dahil 7 ülkede 13 kruvaziyer limanı ile yürütülüyor. Temmuz 2018’de Havana’nın GPH portföyüne katılmasıyla sayı 8 ülke ve 14 kruvaziyer limanına çıkacak. GPH ayrıca iki tane ticari limanın işletmesini sürdürüyor. GPH, Karayipler odaklı büyüme stratejisi uyarınca bölgede 7 kruvaziyer limanının işletmesi için görüşmelere devam ediyor. Karayipler, küresel rakamlardan aldığı yüzde 35 pay ile en büyük kruvaziyer pazarı özelliği taşıyor. 2017’de 9,6 milyon kruvaziyer yolcusunun seyahat ettiği Karayipler pazarı, 2012’den bu yana yıllık ortalama yüzde 4.5 büyüdü. Büyüme hızının 2020’de yüzde 6’ya ulaşması bekleniyor.

   

 • GYH 3A 2018 Sonuçları 11 Mayıs 2018

  Global Yatırım Holding’in gelirleri 2018 ilk çeyrekte yüzde 9 arttı

  Global Yatırım Holding’in 2018 yılı ilk çeyrek dönemine ilişkin konsolide gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 159,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artarak 40.7 milyon TL seviyesine ulaştı. Holdingin solo bazda net borcu 574,1 milyon TL’den azalarak 171,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, borçlardaki bu azalış önümüzdeki çeyreklerde net faiz giderini önemli derecede azaltacak.

  Global Yatırım Holding (GYH), 2018 yılı ilk üç aylık dönemime ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 146,5 milyon TL’den 159,5 milyon TL’ye yükseldi. GYH bünyesinde, başta liman işletmeciliği ve enerji olmak üzere işkollarının tamamına yakını bu artışa katkı sağladı.

  GYH 2018 yılının ilk üç ayında, bir önceki yılın aynı döneminde açıkladığı 34,2 milyon TL’ye kıyasla, yüzde 19 artış ile 40,7 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

  Liman işletmelerinde yüzde 17 artış

  İşkolları bazında bakıldığında, GYH faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait 2018 yılı ilk çeyrek gelirleri, yıllık bazda yüzde 17’lik artış göstererek 78,6 milyon TL, FAVÖK ise yıllık bazda yüzde 14’lük artışla 43,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışlarda gerek kruvaziyer limanları gerekse ticari limanlar önemli rol oynadı. Kruvaziyer liman işletmeciliği tarafında ortalamanın üzerinde getirili İspanya’daki limanlarının önemli katkısı ile yıllık bazda yüzde 6.3 oranında yolcu artışı sağlandı. Konsolidasyona dahil olmayan ve öz sermaye yöntemi ile muhasebeleştiği için konsolide gelirlere dahil edilmeyen Singapur kruvaziyer limanı FAVÖK’e önemli katkı sağladı. Ticari liman işletmeciliği tarafında ise, yüksek marjlı konteyner ve proje kargo ticaretindeki hacim artışı gelir artışında etkili oldu. Bunlara ilave olarak, gelirleri ağırlıklı olarak Amerikan Doları ve Euro olan liman işletmeciliği işkolunda, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ve operayonel verimlilikteki iyileşme de finansallara olumlu yansıdı.

  Naturelgaz’dan 29,4 milyonluk gelir

  Gaz sektöründe faaliyet gösteren Naturelgaz şirketinin gelirleri ve FAVÖK’ü sırası ile 29,4 ve 0,2 milyon TL oldu. Lojistik maliyetlerindeki gerileme ve iki yıl vadeli hedging sözleşmesinin dolması ile daha uygun fiyatlarla alım yapılabilmesi sebebiyle brüt kar marjı 2017 ilk çeyreğindeki yüzde 23 seviyesinden 2018 ilk çeyreğinde yüzde 27’ye yükseldi. Ancak, bu dönem spot gaz ticaretinin katkısının bir önceki yıla kıyasla daha sınırlı olması ve daha yalın ve verimli bir yapıya kavuşmak amacıyla gerçekleşen organizasyonel yapılanma gibi etkilerle, brüt kar marjındaki söz konusu iyileşme FAVÖK’e ilk çeyrek içerisinde sınırlı yansıdı. Gaz işkolu 2018 yılının ilk çeyreğinde 23,7 milyon metreküp (6,8 milyon metreküp spot gaz ticareti dahil) sıkıştırılmış gaz dağıtımı gerçekleştirdi.

  Elektrik üretimi gelirleri 3’e katladı

  Elektrik üretimi işkolu 2018’in ilk çeyreğinde gelirlerini neredeyse 3’e katlayarak 17,8 milyon TL seviyesinde gelir açıkladı. Bu artışta büyük ölçüde, güçlü kojenerasyon faaliyetlerindeki kapasite artışı ve Aydın ve Urfa’daki 17.2 MW kurulu güç ile ve YEKDEM kapsamında, 13.3 USc/Kwh tarife ile biokütle bazlı elektrik üretimine başlaması etkili oldu. Devreye alma aşamasında, devam eden yük ve stok besleme testleri ile mutat olarak üretimin kademeli bir şekilde hızlanması gerekliliğine bağlı olarak 1 Ocak 2018’de üretime başlayan biokütle bazlı elektrik santrallerinin tam kapasite ile üretime geçmesi 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren beklenmektedir.

  Maden işkolu ise 2018’in ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 3 artırarak 12,9 milyon TL olarak açıklarken; FAVÖK’ünü ise iki katın üzerinde artırarak 1,1 milyon TL seviyesinde açıkladı. Satış hacmindeki ve yüksek getirili ürünlerdeki artış, güçlü operasyonel performansta etkili oldu.

  Menkul kıymet ve varlık yönetiminde büyüme yüzde 42

  Menkul kıymet ve varlık yönetimine ilişkin gelirler 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 42 artarak 12,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2017’nin ilk çeyreğinde negatif 1,3 milyon TL olan FAVÖK ise 2018’in ilk çeyreğinde pozitife dönerek 1,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK’teki bu normalizasyon işlem hacimlerindeki artıştan ve Eczacıbaşı Menkul Değerler ile birleşmenin getirdiği sinerjiden ve azalan maliyetlerden kaynaklandı.

  Solo bazda net borç 171 milyon TL’ye geriledi

  GYH’nin konsolide net borçları 2017’deki 2.104,9 milyon TL’den 1.564,1 milyon TL seviyesine geriledi. Holding solo bazda net borç 574,1 milyon TL’den azalarak 171,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, borçlardaki bu azalış önümüzdeki çeyreklerde net faiz giderini önemli derecede azaltacak.

  Finansal sonuçları değerlendiren GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, ana faaliyet alanları olan liman işletmeciliği, yenilenebilir enerji ve varlık yönetimi işkollarında yatırımlarını yoğunlaştıracaklarını belirtti. Eser sözlerine şöyle devam etti: “Stratejimiz paralelinde ve daha önce paydaşlarımıza da duyurmuş olduğumuz gibi başta yüzde 100 bağlı ortaklığımız olan Ardus Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.'nin hisseleri olmak üzere gayrimenkul yatırımlarının satımına ilişkin olarak 14 Mart 2018 tarihinde bir sözleşme imzalandı. Genel stratejimiz doğrultusunda gerçekleşen bu işlem ile 44,3 milyon ABD Doları tutarında bir nakdin Şirketimize girecek olmasının yanında GYH’nin 36,8 milyon ABD Doları tutarında da borcunun azalması sağlanacaktır.

 • Global Yatırım Holding ve Canadian Solar güneş enerjisinde işbirliğine gitti 27 Nisan 2018

  Global Yatırım Holding ve Canadian Solar güneş enerjisinde işbirliğine gitti

  Dünyanın en büyük beş güneş enerjisi paneli üreticisi ve santral işletmecisi arasında yer alan Canadian Solar ile Global Yatırım Holding, işbirliği anlaşması (MoU) imzaladı. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Anlaşma sonucunda gelecek üç yıl içerisinde 300-400 MW’ı hedeflediğimiz temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarımıza yönelik sağlam bir adım attık” dedi. Anlaşma, ortak güneş enerjisi santrali işletmesi ve yatırımını içeriyor.

  Global Yatırım Holding, stratejik büyüme alanları arasında yer alan temiz ve yenilenebilir enerjideki yatırım planları doğrultusunda önemli bir adım attı. Dünyanın en büyük beş güneş enerjisi paneli üreticisi ile santral işletmecisi arasında yer alan Kanadalı Canadian Solar ile Global Yatırım Holding arasında işbirliği anlaşması (MoU) imzalandı. Anlaşma ortak güneş enerjisi santral yatırımlarını ve işletmeyi içeriyor.

  Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, anlaşmanın liman işletmeciliği, temiz ve yenilenebilir enerji ile portföy yönetimi sektörlerinde büyümeye odaklanma stratejileri kapsamında imzalandığını bildirdi.

  ‘Sağlam bir adım attık’

  Kutman, şunları söyledi: “Enerji verimliliği operasyonlarımızı da kapsayan temiz ve yenilenebilir yatırımlarımızın toplam kurulu gücü 75.5 megavat (MW) seviyesinde bulunuyor. Holdingimizin stratejik ortağı İngiltere merkezli yatırım platformu Centricus ile birlikte Canadian Solar ile imzaladığımız işbirliği anlaşması sonucunda gelecek üç yıl içerisinde 300-400 MW’ı hedeflediğimiz temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarımıza yönelik sağlam bir adım attık.”

  Canadian Solar, 17 yıllık geçmişinde 100’den fazla ülkede 26 gigavatı (GW) aşan güneş enerjisi modülü teslimatı gerçekleştirdi. Hisseleri Nasdaq’da işlem gören şirketin üç ülkede üretim tesisleri, 20 ülkede temsilciği ve dünya genelinde toplam 12 bin çalışanı bulunuyor.

 • Sermaye piyasalarına ilkleri yaşatan fon Actus’a özel ödül getirdi 12 Nisan 2018

  Actus Portföy Yönetimi, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi Özel Ödülü aldı. Fon ile Türk sermaye piyasalarında ilkler yaşandı.
  Actus Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Actus Gaziantep PPP Fonu, SPK mevzuatı çerçevesinde kurulan ve bir altyapı projesini finanse eden ilk girişim sermayesi yatırım fonu oldu. Ayrıca, 29 yıl süresi ile en uzun vadeye sahip ve payları yabancı emeklilik fonlarına tahsis edilmiş ilk fon kuruluşu da gerçekleşti diye konuştu. Hocaoğlu, “Projemiz ile bu alanda başka fonların kurulması açısından Türkiye’ye yeni bir yatırım modeli sunduk. Ülkemizin en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olma hedefimize sermaye piyasamıza esin kaynağı oluşturacak yeni projelerin desteğiyle devam edeceğiz” dedi.
  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Global Yatırım Holding iştiraki Actus Portföy Yönetimi, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (Actus Gaziantep PPP Fonu) ile En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi Özel Ödülü aldı. Kurulumu Mayıs 2017’de tamamlanan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Türk sermaye piyasalarında birçok ilk yaşandı.
  Ödülü alan Actus Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, şunları söyledi: “SPK mevzuatı çerçevesinde kurulan ve altyapı yatırımını finanse eden ilk girişim sermayesi yatırım fonu oldu. 29 yılla en uzun vadeli yatırım ve payları yabancı emeklilik fonlarına tahsis edilmiş ilk fon kurulumu gerçekleşti. Fon, toplam 600 milyon Euro tutarındaki bir yatırıma özkaynak finansmanı sağlayarak, proje finansmanının kapanmasına önemli bir katkı sağladı.” Türkiye’de kurulmuş SPK mevzuatına tabi bir fonun ilk defa yurtdışında da tescil ettirildiğine dikkat çeken Hocaoğlu, “Güney Kore Sermaye Piyasası’na da tescil ettirilmiş olup, her iki ülkede de tescillidir” dedi.
  Yeni bir yatırım modeli sunduk
  Hocaoğlu, “Projemiz ile bu alanda başka fonların kurulması açısından Türkiye’ye yeni bir yatırım modeli sunduk. Ülkemizin en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olma hedefimize esin kaynağı oluşturacak yeni yatırım modellerinin de desteğiyle devam edeceğiz” diye konuştu.

 • Global Menkul Değerler, ‘çocukların ışığı olarak’ en iyi sosyal sorumluluk ödülünü aldı 12 Nisan 2018

   Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin verdiği TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri’nde Global Menkul Değerler, ‘Parıltı Çocuklarının Işığı Olalım Projesi’ ile En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü aldı. Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile birlikte 5 yıldır devam eden projede Global Menkul Değerler çalışanlarının katıldığı atölyeler ve sergiler gerçekleşti. Global Yatırım Holding’in iyilik koşusu Global Run da işbirliğine entegre edildi.

  Ödülü düzenlenen törenle alan Global Yatırım Holding Genel Sekreteri ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökhan Özer, şunları söyledi: “Derneğin görmeyen ve az gören çocukların doğumlarından eğitim süreleri tamamlanana kadar olan süreçte potansiyellerini mümkün olan en üst düzeyde tamamlama amacı, sürdürülebilir sosyal sorumluluk partnerliğini mümkün kıldı. Global Menkul Değerler, elindeki tüm kaynaklarla eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumdur.”

  Global Menkul Değerler, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile 5 yıldır sürdürdüğü ‘Parıltı Çocuklarının Işığı Olalım Projesi’ ile En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü kategorisinde Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden (TSPB) ödüle layık görüldü. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleşen TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri töreninde ödülü Global Yatırım Holding Genel Sekreteri ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökhan Özer aldı.

  Proje çerçevesinde Global Menkul Değerler çalışanlarının katıldığı atölyeler ve sergiler gerçekleşti. Global Yatırım Holding’in iyilik koşusu Global Run da 2014’ten itibaren işbirliğine entegre edildi. Yarış kayıt ücretleri derneğe bağışlandı.

   

  Eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumuz

  Kendileri için bir gurur vesilesi olan ödülün sermaye piyasalarının topluma doğrudan fayda sağlayıcılığını göstermesi bakımından önemine işaret eden Özer, şunları söyledi: “Derneğin görmeyen ve az gören çocukların doğumlarından eğitim süreleri tamamlanana kadar olan süreçte potansiyellerini mümkün olan en üst düzeyde tamamlama amacı, sürdürülebilir sosyal sorumluluk partnerliğini mümkün kıldı. Global Menkul Değerler, elindeki tüm kaynaklarla eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumdur.”

  Nisan 2017’ye kadar sürdürdüğü Global Menkul Değerler Genel Müdürlüğü sırasında Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile işbirliğinin projelendirilmesinde bizzat görev almış olmanın en değerli hatıraları arasında yer aldığını kaydeden Özer, “Global Menkul Değerler, aynı zamanda birçok vakıf ve derneğin destekçisi olmaya devam ediyor. Eğitimi destekleme anlayışımız hem Global Menkul Değerler hem de parçası Global Yatırım Holding ailesinin her kurumu ve her kademedeki çalışanı tarafından hevesle destekleniyor” dedi.

   

 • GYH Sonuçlar: Global Yatırım Holding’den rekor özkaynak ve operasyonel FAVÖK artışı 13 Mart 2018

   

  Konsolide ciro yüzde 28 artışla 805,9 milyon TL oldu
  Global Yatırım Holding 2017 yılına ilişkin sonuçlarını açıkladı: Global Yatırım Holding’den rekor özkaynak ve operasyonel FAVÖK artışı

  Global Yatırım Holding’in 2017 yılına ilişkin konsolide gelirleri yüzde 28 artışla 805,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Grubun konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise 2016 yılına oranla yüzde 21 artarak 278,4 milyon TL seviyesine ulaştı.

  Global Ports Holding Plc’nin (GPH) Londra Borsasındaki halka arzında ortak satışından elde edilen 360 milyon liralık nakit giriş ve F.A.B. Partners (FAB) sermaye katılımından elde edilen 245 milyon TL tutarında fonlar, FAVÖK veya gelir tablosunun altında değil, UFRS kurallarına göre doğrudan öz kaynaklar altında muhasebeleştirildi.

  Biyokütle kaynaklı ilk elektrik santrali 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 17.2MW kurulu güç ile ticari işletmeye alındı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında olan ve 125MW kurulu güce ulaşması beklenen biyokütleye dayalı elektrik üretiminin önümüzdeki dönemlerde grubun konsolide FAVÖK’üne önemli katkıda bulunması bekleniyor.

  Toplam özkaynaklar konsolide bazda yüzde 75 oranında artış göstererek 2016’daki 912,6 milyon TL seviyesinden 2017 yılında 1.594,8 milyon TL seviyesine ulaştı. Holding solo bazda neredeyse tamamen sıfırlanan borçlanma ile net borç 498,6 milyon TL’den azalarak 88,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, borçlardaki bu azalış önümüzdeki çeyreklerde net faiz giderini önemli derecede azaltacaktır.

  Global Yatırım Holding (GYH), 2017 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 artarak, 630 milyon TL’den 805,9 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi. Grup bünyesinde, başta liman işletmeciliği işkolu olmak üzere tüm işkolları bu artışa katkı sağladı.

  Grup 2017 yılında, 2016 yılında açıkladığı 230,6 milyon TL’ye kıyasla 278,4 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

  Grubun faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait 2017 yılı gelirleri, 2016 yılına kıyasla yüzde 22’lik artış göstererek 424,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışın önemli bir kısmı, Türkiye’nin jeopolitik gelişmelerinden etkilenmeyen ticari liman operasyonlarından sağlandı. Hem konteyner hem de kargo hacminde güçlü bir büyüme elde edildi. Liman bölümünün operasyonel FAVÖK’ü 2016 yılında 229,5 milyon TL’den 2017 yılında 274,6 milyon TL’ye yükseldi. Bu artış, yüksek marjlı konteyner ticaretindeki hacim artışı, yükselen operasyonel verimlilik ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının bir sonucu olarak değerlendirildi. Diğer taraftan, iyi çeşitlenmiş liman ağı sayesinde liman işkolu 2017 yılında toplam yolcu sayısında Valetta (Malta), Barcelona, Malaga kruvaziyer limanları ile organik; İtalyan limanların ilk kez konsolidasyona dahil olmasının etkisi ile inorganik olmak üzere toplamda %152 oranında büyüme yakaladı. Ayrıca, liman işkolunun Türkiye dışındaki limanları 2017 yılında hem gelir hem FAVÖK büyümesi sağladı.

  Gaz sektöründe faaliyet gösteren Naturelgaz şirketinin gelirleri ve FAVÖK’ü sırası ile 212,2 ve 11,4 milyon TL oldu. FAVÖK marjının 2016’ya göre daha düşük olmasındaki ana neden 2016 yılında imzalanmış toplam gaz alım sözleşmesinden doğan zararlar olup söz konusu sözleşme 31 Aralık 2017 tarihi ile sona erdi. Naturelgaz, 2017 yılında 148 milyon standart metreküp sıkıştırılmış gaz dağıtımı ile sektörde lider konumunda olup yüzde 20 pazar payına sahip oldu.

  Elektrik üretimi işkolu gelirlerini 2016’daki 16,4 milyon TL seviyesinden 2017’de 35,5 milyon TL’ye çıkardı. Bu artış büyük ölçüde grubun 58.3 MW kurulu güçlü kojenerasyon faaliyetlerinden ve elektrik ticaretinden sağlandı. Grup, biyokütle kaynaklı elektrik üretimine 1 Ocak 2018’de Aydın ve Söke’deki santrallerinde 17.2 MW kurulu güç ile ve YEKDEM kapsamında, 13.3 cent/Kw tarife ile başladı. 125 MW kurula güce ulaşması planlanan biyokütle bazlı elektrik üretiminin önümüzdeki dönemlerde grubun konsolide finansallarına önemli ölçüde katkı sağlaması bekleniyor. 

  Gayrimenkul işkolu gelirleri 2017’de yüzde 22 artışla 31,4 milyon TL seviyesinde; bir önceki yıl 18,1 milyon TL olan FAVÖK ise 2017’de 20.6 seviyesinde gerçekleşti. Güçlü operasyonel performans büyük ölçüde Van AVM kaynaklı idi.
  Menkul kıymet ve varlık yönetimine ilişkin gelirler 2017’de %36 artışla 41,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2016’da -9,3 milyon seviyesindeki FAVÖK’e karşın, 2017’de bu işkolları pozitif 1.8 milyon TL FAVÖK gerçekleştirdi. FAVÖK’teki bu normalizasyon işlem hacimlerindeki artıştan ve Eczacıbaşı Menkul Değerler ile birleşmenin getirdiği sinerjiden ve azalan maliyetlerden kaynaklandı.

  Liman halka arzı ve FAB’ın hissedarlığı yoluyla nakit girişi sağlanması grubun konsolide net borçlarını 2016’daki 1.990,9 milyon TL’den 1.431 milyon TL seviyesine geriletti. Holding ana şirketinin 2016 yıl sonundaki 498,6 milyon TL net borç tutarı 2017 itibariyle 88,5 milyon TL tutarına gerileyerek önemli ölçüde iyileşme sağlandı.

  Grupla ilgili son gelişmeleri değerlendiren GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve ana faaliyet alanları olan liman işletmeciliği, yenilenebilir enerji ve varlık yönetimi işkollarında yatırımlarını yoğunlaştıracaklarını belirtti.

  Kerem Eser, ayrıca açıklanan hisse geri alım programı ile ilgili olarak, Yönetim Kurulu’nun geçmiş yıllarda uygulanan hisse geri alım programlarına ilave olarak 150 milyon TL’ye kadar bir fonu bu amaçla ayırdığını, tamamlandığında bu geri alımların yatırımcılara toplam 234 milyon TL’lik bir getiri sağlamış olacağını, bunun da grubun yatırımcısına yüzde 5’in üzerinde bir temettü eşdeğeri getiri sağlama politikası paralelinde olduğunu vurguladı. Söz konusu hisse geri alımı işlemi tamamlandığında bu işlemlerin beher hisse başına 0,51TL temettü eşdeğeri bir getiriye işaret ettiğini sözlerine ekledi.

   

 • Global Yatırım Hisse Geri Alım 01 Mart 2018

  Global Yatırım Holding hisse geri alım programı açıkladı

  Global Yatırım Holding, ödenmiş sermayesinin yüzde 10’una kadar ve azami fon tutarı 150 milyon TL olmak üzere, hisse geri alım programı açıkladı. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” dedi.

  Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyurularına uygun olarak, hisse geri alım programı açıkladı. Ödenmiş sermayesinin yüzde 10’una kadar ve azami fon tutarı 150 milyon TL (40 milyon dolar) olmak üzere planlanan program, Global Yatırım Holding yatırımcıları için hisse başına 0.51 TL (0.13 USD) tutarında temettü eşdeğeri bir gelire işaret ediyor.

  Hisse geri alımına ilişkin Yönetim Kurulu Kararı, ‘Özel Durum Açıklaması’yla da kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Piyasalardaki olağandışı gelişmelerin etkisinin asgariye indirilmesi, borsada şirketimiz paylarında sağlıklı fiyat oluşumuna uygun bir ortamın sağlanmasına katkıda bulunulması ve sonuç olarak başta küçük hissedarlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın menfaatlerinin korunması amacıyla, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılacak yeni bir duyuruya kadar, Şirketimizin kendi paylarını (GLYHO) borsadan geri alabilmesine, geri alıma konu edilecek azami pay sayısının 32.588.840 adet (çıkarılmış sermayemizin %10’u) ve azami fon tutarının ise 150.000.000,-TL olarak belirlenmesine karar vermiştir”

  “Hisse fiyatının istikrarını sağlamak hedeflendi”

  Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Söz konusu hisse geri alım programı kararı, bir yandan hisse fiyatının istikrarını sağlamak, öte yandan şirketimizin piyasa değeri ile dayanak varlıklarının değeri arasındaki arayı kapatmak amacı ile alındı. Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” diye konuştu.

 • GPH KARADAG EBRD: Global Ports Holding, EBRD desteğiyle Balkanlar’ı Adriyatik ile buluşturacak 27 Şubat 2018

  Global Ports Holding, EBRD desteğiyle Balkanlar’ı Adriyatik ile buluşturacak

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu Global Ports Holding, işlettiği Karadağ’daki Adria Limanı’nın kapasitesinin artırılması için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 20 milyon Euro’luk finansman desteği sağladı. Global Ports Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Finansman desteğiyle Adria Limanı’nın tesisleri geliştirilecek ve modern ekipmanlarla donatılacak. Böylelikle liman, Doğu Adriyatik’in lojistik üssüne dönüşecek” dedi.

  EBRD finansmanı ile Adria Limanı’nın Balkanlar’ın başlıca ticaret limanı haline gelmesi için yük elleçleme ve depolama alanlarının genişlemesine yönelik gerekli yatırımlar yapılacak. Adria Limanı’nın uzun vadede Avrupa ile Türkiye arasında ihraç yüklerini taşıyan kamyonlar için başlıca aktarma merkezi olması hedefleniyor.

  Avrupa İmar ve Yatırım Bankası (EBRD), Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu Global Ports Holding’in işlettiği Karadağ’ın Bar kentindeki Adria Limanı’nın kapasitesinin artırılması için 20 milyon Euro’luk finansman desteği sağladı. EBRD’den sağlanan finansman, Adria Limanı’nın Balkanlar’ın başlıca ticaret limanı haline gelmesi için yük elleçleme ve depolama alanlarının genişlemesine yönelik gerekli yatırımların gerçekleşmesinde kullanılacak. Adria Limanı’nın uzun vadede Avrupa ile Türkiye arasında ihraç yüklerini taşıyan kamyonlar için başlıca aktarma merkezi olması hedefleniyor.

  Liman lojistik üsse dönüşecek

  Global Ports Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Bu finansman, Karadağ ve sektörümüze duyulan güveni gösteriyor. EBRD, uzun zamandır Global Ports Holding’in çözüm ortağı olarak hareket ediyor. Finansman desteğiyle Adria Limanı’nın tesisleri geliştirilecek ve modern ekipmanlarla donatılacak. Böylelikle liman, Doğu Adriyatik’in lojistik üssüne dönüşecek” diye konuştu.

  Adria Limanı, Global Ports Holding’in Türkiye dışında ilk yatırımı özelliği taşıyor. Limanın yatırım programı yeni vinçler ile konteyner elleçlemesi için kamyon ve diğer ekipmanların tedarik edilmesinin yanı sıra; frigorifik konteynerler için özel depolama alanları inşasını içeriyor. EBRD Ulaştırma Projeleri Direktörü Sue Barret ise verdikleri desteğin sonucunun bir başarı öyküsüne dönüşeceği konusunda şüphe duymadıklarını dile getirdi.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr