Biomass

Global Yatırım Holding, biyokütle toplama faaliyetlerini ve enerji santrali operasyonlarını tek çatı altında birleştiren az sayıdaki şirketten biridir

Türkiye’de tarımsal ve hayvansal biyokütleden elektrik üretimi yatırımında öncü konumda olan Global Yatırım Holding’in, 12 MW’lık kurulu güce sahip Aydın - Söke ve Mardin - Derik Biyokütle Santralleri ile 5,2 MW kurulu güce sahip Şanlıurfa – Haliliye Biyokütle Santrali ile toplam biyokütle kaynaklı kurulu gücü 29,2 MWe’tır. YEKDEM kapsamında sunulan teşvikler ile kilovat-saat başına 13,3 dolar-sent’ten elektrik satışı yapan bu santrallerin mevcut kapasiteleri ile yılda yaklaşık 200 kilovat-saat elektrik üretip 80.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Biyokütleden elektrik üretimi yönteminde tarımsal atıklar (genellikle pamuk ve mısır), hayvan gübresi ve orman atıkları yakma ve buhar çevrimi işlemlerinden geçirilecektir. Türkiye’nin ithal enerjiye bağımlılığını azaltmayı ve aynı zamanda ulusal ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Şirket’in girişimleri bölgesel istihdama da katkıda bulunmaktadır. Tarım alanlarından toplanan ve enerjiye dönüştürülen bu temiz ve yerli kaynaklar, bir tür yenilenebilir enerjidir.

Global Yatırım Holding ayrıca, biyokütle toplama faaliyetlerini ve enerji santrali operasyonlarını tek çatı altında birleştiren az sayıdaki şirketten biridir.

Global Yatırım Holding, biyokütle arz güvenliği ile ilgili stratejisine uygun olarak, hem özel hem de devlete ait çiftlikler ile uzun vadeli sözleşmeler imzaladı. Sözleşmelerin kapsamı içinde, ilgili tesisten veya çiftlikten biyokütleye erişim ve toplama haklarını elde edildi. Kurulu gücünü daha da artırmayı hedefleyen Global Yatırım Holding, sektördeki öncü konumunu sürdürerek Türkiye’nin çeşitli yerlerinde biyokütle projeleri geliştirmeyi hedeflemektedir.

%MCEPASTEBIN%

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Büyükdere Cad. No: 193 Şişli İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr

YUKARI