Solar2

GYH güneş enerjisine ilişkin devlet ihalelerine ve YEKA'lara aktif olarak katılma planlarını sürdürürken, sektördeki çeşitli fırsatları da değerlendirmektedir

Global Yatırım Holding'in biri 2019'un sonunda devreye alınan 10,8 MWp kurulu güce sahip, biri de geliştirilme aşamasında olan ve 2022’de faaliyete geçmesi planlanan 6 MWp kurulu güce sahip, toplam kurulu gücü 16,8 MWp olan iki güneş enerjisi santrali mevcuttur.

Global Yatırım Holding önümüzdeki birkaç yıl içinde, güneş enerjisi üretim kapasitesini önemli ölçüde artırmayı planlamaktadır. GYH, lisanslı projelerin yanı sıra lisanssız piyasa düzenlemelerine uygun yeni projeler geliştirmeye de devam etmektedir. Buna ek olarak, GYH güneş enerjisine ilişkin devlet ihalelerine ve YEKA'lara aktif olarak katılma planlarını sürdürürken, sektördeki çeşitli fırsatları da değerlendirmektedir. Bütünleşik ticaret anlayışı sayesinde GYH, enerji iş kolunu iyileştirmek ve genişletmek için liman faaliyetinde elde ettiği uzmanlığı ve ağı kullanmaya başlamıştır. GYH, bu ticaret modelini başta Karayipler olmak üzere liman işletmeciliği yaptığı bölgelerde genişletmek istemektedir. Grup ayrıca üretim hacmini ve tesis verimliliğini artırmak için yeni hibrit üretim yönetmeliğine paralel olarak biyokütle tesisi alanlarında güneş enerjisi yatırımlarına başlamayı planlamaktadır.

Ra Güneş

Global Yatırım Holding’in ilk güneş enerjisi santrali

Global Yatırım Holding, 2019 sonunda yenilenebilir enerji portföyüne ilk güneş enerjisi santralini eklemiştir.

GYH 2019’un sonunda Mardin’de 10,8 MWp kurulu güce sahip ilk güneş enerjisi santrali olan Ra Solar’ı devreye almıştır.

Ra Solar, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasına (YEKDEM) tabi olup, 2020’den itibaren 10 yıl boyunca kilovat-saat başına 0,133 ABD doları üzerinden elektrik satışı yapmaktadır.

Güneş enerjisi santrali, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Mardin/ Artuklu’da bulunmaktadır. Ra Solar, bölgedeki en büyük güneş enerjisi santral yatırımlarından biridir. Bu tesis yılda yaklaşık 20 milyon kWs elektrik üreterek 7,5 bin civarında hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Barsolar

Global Yatırım Holding’in ilk uluslararası güneş enerjisi santrali

Global Yatırım Holding, Karadağ’da Barsolar şirketini kurarak enerji üretimi alanındaki ilk yurt dışı yatırımını gerçekleştirmiştir. Barsolar, Bar şehrinde bulunan Adria Limanı’nda depolama amacıyla kullanılan bina çatıları üzerine güneş enerji santrali kurmayı planlamaktadır.

Karadağ’ın Adriyatik Denizi’nin batı kıyısında yer alan Bar, Rumija Dağı'nın eteğinde yer almaktadır. Bar demiryolu hattı orta ve kuzey Karadağ'ı birbirine bağlar; demiryolu hattı, komşu Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a da uzanıyor. Feribot hatları şehri İtalyan sahilindeki Bari ile birbirine bağlar. Dünyadaki liman terminallerine yatırım yapan GYH'nin bağlı ortaklığı olan Global Ports Holding, 2012'den bu yana 2043'e kadar geçerli olan imtiyaz sözleşmesiyle Adria Limanı'nı işletmektedir.

Santralin yıllık 6,9 milyon kWh elektrik üremiyle 2.600 konutun ihtiyacını karşılaması öngörülüyor. Enerji santrali, limanda 66.000 m2’nin üzerinde bir alanı kaplayan deponun çatısına kurulacaktır ve santralin kurulu kapasitesi toplamda 6 MWp olarak planlanmıştır.

Karadağ hükümeti, tarife garantisi sistemi esasında yenilenebilir enerji üretimini desteklemektedir. Bu sistemde, çatı üzeri güneş enerji santralleri için en yüksek oran uygulanmaktadır. Santral, tarife garantisi sistemi kapsamında 12 yıl boyunca tarife garantili kilovat-saat başına 0,12 Euro’dan elektrik satışı yapabilecektir.

Barsolar, 2022’nin ikinci çeyreğinde inşaata başlamayı ve 2022’nin üçüncü çeyreğinde elektrik üretimine başlamayı planlamaktadır. Santral faaliyete başladıktan sonra Barsolar, Karadağ’daki en büyük güneş enerji santralinin yatırımcı ve işletmecisi olacaktır.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Büyükdere Cad. No: 193 Şişli İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr

YUKARI