globalmd2

1990 yılında kurulan ve Borsa İstanbul’da işlem gören Global Menkul Değerler; aracılık, finansal danışmanlık, kurumsal finans ve araştırma hizmetleri sunmaktadır

1990 yılında kurulan ve Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Global Menkul Değerler; bireylere, kurumlara, yerli ve yabancı yatırımcılara aracılık, finansal danışmanlık, kurumsal finans ve araştırma hizmetleri sunmaktadır. Şirket’in ana faaliyet alanı, uluslararası ve yerli yatırımcılara menkul değerler, portföy yönetimi ve türev ürünlerin alım satım hizmetlerini sunmaktadır.

2004 yılında bir holding yatırım şirketine dönüşen Global Yatırım Holding, aracılık ve ilgili faaliyetlerini %100 iştiraki olan Global Menkul Değerler’e devretmiştir. Global Menkul Değerler, 2011 yılında halka arz edilmesinin ardından Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başlamıştır.

Global Menkul Değerler Haziran 2015’te bir diğer banka dışı büyük aracı kurum olan Eczacıbaşı Menkul Değerler’in tüm hisseleriyle birlikte şirketin iştiraki olan Emdaş Portföy Yönetimi’ni 22,1 milyon TL bedelle satın almıştır. Eczacıbaşı Menkul Değerler’in satın alınmasıyla iki köklü ve saygın şirket aynı çatı altında birleştirilerek büyük bir sinerji yaratılmış ve böylece sektörün en büyük bağımsız aracı kurumlarından birisi oluşmuştur.

Global Menkul Değerler, Türkiye’de elde ettiği başarılar sayesinde bugüne dek 40 uluslararası ödüle layık görülmüştür. Bunlar arasında, “Borsa İstanbul’un Kuruluşundan Bugüne Kadar Hisse Senetleri Piyasasında En Fazla İşlem Hacmine Sahip Banka Dışı Aracı Kurum” ödülü de bulunmaktadır.

Bugüne kadar yaklaşık 80 kurumun halka arzının gerçekleşmesine aracılık eden Global Menkul Değerler, Türkiye Sermaye Piyasası’na 5 milyar ABD doları tutarında katkıda bulunmuştur.

Global Menkul Değerler, 80,4 milyar TL'lik menkul kıymet alım-satım işlem hacmi ile %1,9 pazar payına sahip olmuş ve 2019 yılında yerli aracı kurumlar arasında 16. sırada yer almıştır.

Strateji
Türkiye’de sektörün öncüsü olma vizyonuyla yapılandırılan Global Menkul Değerler’in ana stratejisi, lider ve güvenilir bir aracı kurum olarak yıllar içerisinde edindiği derin bilgi birikimi ve deneyimle müşterilerine yüksek kalitede hizmet sunmaktır.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ENDÜSTRİYEL

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimi, sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği ve madencilik

GAYRİMENKUL

Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Büyükdere Cad. No: 193 Şişli İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr

YUKARI